Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yapma bebeklerle Adana'yı anlattılar

Giriş Tarihi: 23.5.2014

Adana Olgunlaşma Enstitüsü öğretmenleri ve öğrencileri, kentin sosyal ve kültürel hayatını, el yapımı 120 bebekten oluşan 40 kompozisyonla anlattı

Adana Olgunlaşma Enstitüsü'nün yetenekli öğretmenleri ve öğrencileri, tamamen el yapımı olan 120 bebekle, Adana'nın sosyal ve kültürel hayatını anlatan 40 kompozisyon oluşturdu. Enstitüde yapılan çalışmalar Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu fuayesinde 3 gün boyunca sergilendi. Kimi kompozisyonların 1 yılda oluşturulduğu sergide Adanalı ünlü isimleri tasvir eden bebekler de yer aldı.

YORGANCI BİLE VARDI

Olgunlaşma Enstitüsü'nün El Sanatları Atölyesi'nde son 5 yılda yapılan çalışmalardan oluşan sergi için bebekler tamamen el emeğiyle yapılırken bazı kumaşlar bile özel olarak dokundu. Kompozisyonlarda kullanılan malzemelerin çoğu el emeğiyle yapıldı. Sergide Adana'ya özgü kebapçıdan aşlamacı ve yorgancıya, portakal ve karpuz satıcısından at arabası ve köy kültürüne kadar her türlü karakter, figür ve sosyal konuyu anlatan kompozisyonlara yer verildi.

ÜNLÜLERE ÖZEL KÖŞE
Serginin bir köşesi ise Adanalı ünlülerden yazar Yaşar Kemal, tiyatro sanatçısı Şener Şen, müzisyen Barış Manço ve teknik direktör Fatih Terim gibi isimlerin bebeklerine ayrıldı. Sergide, Fatih Sultan Mehmet, Nasrettin Hoca, Seyit Onbaşı ve Noel Baba gibi isimlerin bebekleri de dikkat çekti. Adana Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu ve İl Milli Eğitim Müdür Vekili Muharrem Gelen tarafından açılan sergide Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü İkbal Kalın çalışmalar hakkında bilgi verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yapma bebeklerle Adana'yı anlattılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN