Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kireçlenmeye karşı yumurta zarı

Giriş Tarihi: 24.5.2014

Prof. Dr. Ayşegül Ketenci, doğal yumurta zarının kireçlenme tedavisinde ağrı ve tutukluğu gidermeye yardımcı olduğunu söyledi

Yapılan araştırmalar doğal yumurta kabuğu zarının, doğal bir polimer olması nedeni ile içinde bir çok faydalı bileşeni taşıdığı ayrıca proteinden zengin olmasının da etkisi ile kireçlenme tedavisinde ağrı ve tutukluğu gidermeye yardımcı olduğunu ortaya koydu. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı ve Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayşegül Ketenci "Amerika ve Kanada'da yapılan bilimsel araştırmalar doğal yumurta zarının proteinden zengin olup kireçlenme tedavisinde10 gün içinde ağrı ve tutukluğu gidermeye yardımcı olduğunu ortaya koydu" dedi.

AĞRI BİR HAFTADA GEÇİYOR

Prof. Dr. Ketenci, "Kireçlenme özellikle diz eklemini, omurgayı ve elleri tutan bir hastalıktır. Yaş ilerledikçe daha sık ortaya çıkar ve 65 yaş üzerindeki kişilerin yüzde 90'ında eklemlerde osteoartrit görülmektedir. 55 yaş altında kadın ve erkeklerde eşit oranda görülürken, 55 yaş üzerinde kadınlarda daha fazla rastlanır. 55 yaş üzerinde kadınlarda el ve dizler, erkeklerde ise kalçalar daha sık tutulmaktadır" dedi. Kilo vermenin çok önemli olduğuna dikkat çeken Ketenci, "Özellikle diz kireçlenmesinde kilo vermek, olmazsa olmazı ise egzersiz yapmaktır. Ancak unutulmamalıdır ki egzersiz sadece arada bir yapılan ağrı geçince bırakılan bir tarzda olmamalıdır, bir yaşam biçimi olmalıdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kireçlenmeye karşı yumurta zarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN