Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sigarayı bırakanlar kilodan korkmasın

YDÜ Hastanesi Baş diyetisyeni Uzman Hatice Baygut , sigarayı bırakanların kilo almaktan korkmamaları gerektiğini belirtti

Giriş Tarihi: 24.5.2014
Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi Baş Diyetisyeni Uzman Hatice Baygut araştırmalara göre sigarayı bırakanların ortalama 2-5 kilo arasında kilo aldığını ve günlük içilen sigara miktarına bağlı olarak alınan kilonun da farklılık gösterdiğini belirtti. Günlük 2 paket sigara içen bireylerin, günlük1 paket sigara içen bireylerden daha fazla kilo aldığını ve kilo alımı özellikle sigarayı bırakmayı takip eden ilk 6 aylık süreçte olduğunu kaydeden Baygut, yine de sigarayı bırakanların kilo almaktan korkmamaları gerektiğini söyledi.

BİRAZ DİKKAT YETER

Sigarayı bırakanların kilosunda artış olmasının hiçbir zaman bir zorunluluk veya kaçınılamaz bir durum olmadığını belirten Hatice Baygut, şöyle devam etti: "Kalp hastaları üzerinde yapılan çalışmalar sigarayı bırakmanın ardından beslenme ve yaşam biçimi değişiklikleri ile kilo alımınının engellediğini ortaya koymaktadır. Alınan kalorilerin dengeli bir beslenme programıyla düzenlenmesi ve metabolizmanın uygun egzersiz programıyla hızlandırılması ağırlık kontrolü için en mükemmel yoldur. Özellikle yağlı besinleri kontrollü tüketmek oldukça önemlidir. Çünkü yağlar en fazla enerji veren besin grubudur, 1 gram yağ 9 kalori verirken, 1 gram karbonhidrat ve protein 4 kalori verir. Dolayısıyla yağ miktarı azaltılmış besinleri seçerek aynı miktar yemek yemeye devam edilerek aynı kiloda kalınabilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigarayı bırakanlar kilodan korkmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN