Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu düşünceyle engel kalkmaz

Giriş Tarihi: 25.5.2014

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, görme engelli vatandaşların metrodan rahat ve güvenilir şekilde yararlanabilmesi için her önlemi alırken Adana metrosunun görme engelliler için tehlike arz ettiği ortaya çıktı

Bir dönemler "Engelsiz Kent Adana" sloganlarıyla kentin her yerini afişlerle donatan, billboardları süsleyen, kuşe kağıda on binlerce kitap bastırıp, "Engelsiz kent olma yolunda Adana'yı Türkiye lideri yaptık" türünde iddialı açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediyesi eski başkanvekili Zihni Aldırmaz'ın sözlerinin aksine Türkiye'nin en büyük metropollerinden Adana'nın metro da da sınıfta kaldığı ortaya çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, metroda ortopedik engellilerin yanı sıra görme engelliler için de gerekli düzenlemeleri yaparken, Adana'da görme engelli vatandaşlar yok sayıldı.

İKİ BELEDİYE İKİ ZİHNİYET
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tüm vatandaşların metroya ulaşması için gerekli işaretlemeleri yaparken görme engelli vatandaşlar hissedilebilir yüzeylerden (sarı şeritler) faydalanıyor. Hissedilebilir yüzeyler sayesinde metroya ulaşan görme engelliler, aynı yüzeyler sayesinde metro içinde de rahatlıkla bağımsız olarak hareket edebilirken, Adana Metrosu'nda kaderine terk ediliyor. Adana metrosunda ortopedik engelli vatandaşlar düşünülerek çeşitli düzenlemeler yapılmış ama, bunun görme engelliler için olanına rastlamak neredeyse mümkün değil. İstanbul ve diğer metrolarda vatandaşların geçmemesi gereken bölgelerin sınırı görme engelliler de düşünülüp hissedilebilir yüzeyler aracılığıyla çizilirken Adana Metrosu'ndaki birçok durakta bu uyarı sadece engelsiz vatandaşların fark edebileceği şekilde boyalı sınır çizgisiyle yapılıyor. 2005 yılında çıkarılan ve engelliler tarafından "devrim" olarak nitelendirilen yasada, engellilere yönelik gerekli düzenlemelerin yapılması zorunlu hale gelmesine karşın Adana Büyükşehir Belediyesi'nin bu yönde adım atmaması tepkiye neden oluyor.

"METROYA GİREMİYORUM"
Herhangi bir görme engelli vatandaşın İstanbul ve Ankara caddelerinin yanı sıra her iki kentin metrosunda bağımsız olarak hareket edebildiğini söyleyen görme engelli Mehmet Katılmış (37), "Ankara Metrosu'nda güvenli bir şekilde hareket ederken, Adana Metrosu'na tek başıma girmeye bile korkuyorum. Sanki bu kentte hiç görme engelli vatandaş yokmuş herkes normalmiş gibi çalışma yapılmış. Adeta görme engelliler Adana'da evinden dışarı çıkmasın, günlük hayata dahil olmasın, metroya binmesin, birey olduğunu unutsun şeklinde bir tavır var" diye konuştu.

YETERLİ ADIM ATILMADI
"Engelsiz kent" kavramının engelli bir insanın yardımsız bir şekilde bağımsız hareket edebilmesini öngördüğünü vurgulayan Adana Barosu Engelli Hakları Komisyonu Başkanı avukat İsmail Sarı, Adana'nın bu kavramdan çok uzak olduğunu söyledi. Sarı, "Adana caddelerinde olduğu gibi Adana Metrosu'nda da engelli vatandaşlar düşünülmeden hareket edildiği ortada. Bu eksikliklerin giderilmesi yasal bir zorunluluk haline gelmesine rağmen yeterli adım atılmamaktadır. Bu eksikliklerin giderilmesi için sorunu yaşayanlarla birlikte hareket edilmelidir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu düşünceyle engel kalkmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN