Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fıstığa devlet desteği şart

Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Antepfıstığına tarımsal desteğin şart olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 25.5.2014
Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Antepfıstığının tarımsal destek programı kapsamına alınmasının zorunluluk olduğunu belirterek, sektörün önündeki en büyük engelin destek dışı bırakılmak olduğunu söyledi. Tiryakioğlu, bölgenin en büyük tarımsal girdilerinden olan Antepfıstığının destek kapsamına alınması için Tarım Bakanlığı ile geniş katılımlı bir görüşme gerçekleştireceklerini açıkladı.

SEKTÖRE ENGEL

Kuruyemiş ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve pazarlanması konusunda yaşanan sorunların masaya yatırıldığı 'Kuruyemiş Sektör Toplantısı' GTB'de yapıldı. GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu'nun katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda sektör temsilcileri son yıllarda Antep fıstığı ve Ceviz gibi önemli tüketim ürünlerinde yaşanan fiyat artışları ile tarımsal destek konuları hakkında görüş alış verişinde bulundular. Toplantıda kuruyemiş sektör temsilcilerinin beklentilerini dinleyerek, sorularına cevap veren GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Antepfıstığı yetiştiriciliğine devlet desteği verilmemesinin sektörün önündeki en büyük engel olduğuna işaret etti.

KAYIT ALTINA ALINAMIYOR
Türkiye'nin fıstık üretiminde dünyanın en büyük 3 ülkesinden birisi olmasına rağmen verilmeyen prim desteği nedeniyle Antepfıstığının kayıt altına alınamadığını aktaran Tiryakioğlu, tüm bunların yanı sıra stokçuların neden olduğu fiyat artışlarının ise sektöre darbe vurduğunu söyledi. GTB olarak bu soruna köklü bir çözüm bulabilmek için paydaş kurumlarla istişare toplantıları düzenleyerek kalıcı çözüm yolları üzerinde çalıştıklarını ifade eden Tiryakioğlu, "Antepfıstığına sağlanacak devlet desteği üreticiyi ayağa kaldıracağı gibi mevcut birçok sorunu da çözecektir. Bu nedenle şehir olarak ortak akıl çerçevesinde hareket etmemiz gerekiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fıstığa devlet desteği şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN