Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yargıya güven duymak gerek

Giriş Tarihi: 25.5.2014

Yargıda Birlik Platformu'nun "Çukurova'da Büyük Buluşma" başlıklı toplantısı Adana'da yapıldı

Yargıda Birlik Platformu'nun "Çukurova'da Büyük Buluşma" başlıklı toplantısı Anemon Otel'de yapıldı. Adana, Mersin, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye Kilis ve bazı ilçelerde görevli hakim ve savcıların katıldığı toplantıda konuşan Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan da Yargıda Birlik Platformu'nun 'yargıya olan güven kaygını durdurmak ve sonrasında güveni yeniden tesis etmek amacıyla, farklı görüş ve fikir zenginliğine sahip hakim ve Cumhuriyet savcılarının bir araya gelmesiyle oluşturulduğunu belirtti.

HERKESİN GÜVEN
Başsavcı Ali Yeldan şöyle devam etti: "İlk toplantısını Konya'da yapan Yargıda Birlik Platformu, daha sonra ikisi İstanbul'un Avrupa ve Anadolu yakaları, ikisi Ankara ve biri de İzmir'de olmak üzere yapılan 6 toplantının ardından 7'nci etkinlik için kentimizi tercih etti. Tüm yurttaşlarımızın güven duyacağı, hiç tereddüt etmeden kendilerini adalete teslim edeceği bir yargı oluşturmayı amaçlayan platform tarafından düzenlenen toplantılarda, bugün de olacağı gibi kimseyi ötekileştirmeyen yeni bir yargı yönetimi tesis etmek için hakim ve Cumhuriyet savcılılarımızdan görüş alınacak, sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırılacak." Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Menteş ise konuşmasında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yargıdaki sorunlara çözüm olamadığını söyledi. Menteş, "Bunun da sebebi, yeni bir kurumsal kimliğe bürünen HSYK'nın maalesef kamuoyunda yanlış algı oluşturularak adeta bir ele geçirme anlayışı ile şekillendirilmesidir. Ne yazık ki kısa süre önce yaşadığımı süreçte devletin birçok kademesinde olduğu gibi HSYK'nın da 'ben' merkezli bir zümre tarafından adeta kurtarılarak ele geçirildiğine üzülerek şahit olduk. Yine üzülerek belirtiyorum ki bu anlayış, kendisinden başkasına hayat hakkı tanımayan bir anlayıştır. Bu, 'ben' merkezli anlayış maalesef beraberinde karşılıklı kamplaşmayı da getirmiştir" dedi.

GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİ

Platformun "Çukurova'da Büyük Buluşma" toplantısı daha sonra basına kapalı olarak devam etti. Toplantıda, HSYK Genel Sekreteri bilgin Başaran, Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcısı Ali Çalık, Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ramazan Kaya, İstanbul Anadolu Başsavcı Vekili Ömür Topaç ve HSYK Başmüfettişi Mehmet Yılmaz'ın katıldığı panel düzenlendi. Panelde, salondaki hakim ve savcılar da görüşlerini paylaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargıya güven duymak gerek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN