Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koku ve sinekten evde duramıyoruz

Adana'da sıcakların bastırmasıyla birlikte Sarıçam Deresi kıyısında oturan vatandaşlar koku ve sinekten isyan ediyor. Önlem alınmasını isteyen vatandaşlar, yetkilileri duyarsız olmakla suçladı

Adana'nın Sarıçam ilçesinden geçen dere çevreyi resmen tehdit ediyor. Sivri ve kara sineklerle böceklerin doğal habitat (bir bitkinin veya hayvanın doğal olarak bulunduğu, yetişebildiği ve yaşayabildiği ortam ) alanı olan derenin yaydığı kokudan rahatsız olan mahalle sakinleri, "Başta çocuklarımız olmak üzere hepimiz salgın tehlikesi altında yaşıyoruz. Kokudan evlere giremez olduk. Geceleri sinekten uyuyamıyoruz. Lütfen sesimizi duyun" diye feryat ediyor.

SAĞLIĞI TEHDİT

Geçtiğimiz günlerde yüzlerce balığın kirlilikten dolayı telef olmasıyla gündeme gelen Sarıçam Deresi, insan sağlığını da tehdit etmeye başladı. Özellikle sıcakların başlamasıyla bölgenin koku ve haşereden yaşanılamaz bir hale geldiğini savunan mahalle sakinleri, derenin çevreye yaydığı pis ve ağır kokudan dolayı evlerde duramaz olduklarını belirterek, "Kapıyı pencereyi kapatsak bile sonuç değişmiyor. Ne koku bitiyor, ne de sineklerin eve girmesine engel olabiliyoruz" diye konuşuyorlar.

SÖZDE ISLAH EDİLDİ

Sarıçam Deresi'ni ıslah etmekle övünen yerel yöneticilerin, bu çalışmadan sonra dereyi ve halkı kaderleriyle baş başa bıraktığını iddia eden mahalle sakinleri, bugüne kadar hiç görmedikleri böcek türlerinin ürediği derenin entomolojist (böcek bilimcileri) tarafından incelenmesi halinde yeni böcek türlerinin bulunacağına öne sürdüler. Fare ve yılan türlerinin de sıklıkla görüldüğünü söyleyen semt sakinleri, "Yetkilileri bir gün burada misafir edelim gözleriyle tanık olsunlar yaşadıklarımıza" dedi.

BELGESEL ÇEKİLEBİLİR
Kokudan dolayı evlerimizde duramıyoruz. Pencerelerimizi, kapılarımızı örtüyoruz ama yine de pis bir kokuyla karşı karşıya kalıyoruz. Özellikle sıcakların bastırmasıyla buralarda yaşamak büyük bir eziyete dönüşüyor. İsmini dahi bilmediğimiz böcek türleriyle karşı karşıyayız. National Geographic, Afrika'ya Amazon Ormanı'na gideceğine buraya gelsin. Onlarca bölümlük belgesel çekebilirler. Tabi bu kokuya dayanabilirlerse.

KADERİMİZE TERK EDİLDİK
2 kuşaktır bu mahallede yaşıyoruz. Bu sorun babamın zamanında da vardı şimdi de var. Sarıçam Deresi ıslah edildi. Islah edildikten sonra birkaç ay her şey yolunda gitti. Ama sonra burayı ihmal ettiler. Hem dereyi hem de bizleri kendi kaderimize terk ettiler. Dere hayvanat bahçesi gibi. Her türlü canlıyı hatta başka yerde görmediğiniz canlıları bulmanız lazım. Madem burayı düzeltmiyorlar hayvan bahçesi ilan etsinler.

MİSAFİR GELMİYOR
Tanıdıklarımız misafirliğe geldiğinde, hem öldürdüğümüz sinek ve böceklerin kanlarıyla dolu duvarlarımızdan hem de yayılan kokudan utanır olduk. Yazın misafirliğe gelen bir kişi bir daha gelmiyor. Kendimizden vazgeçtik çocuklarımızın sağlığını dert ediyoruz. Mahallemizde hastalık kol geziyor. Yetkililere defalarca başvurduk ama bir sonuç alamadık.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koku ve sinekten evde duramıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN