Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sepet örerek geçen ömür

Mersin'de geçimlerini sağlamak için kamıştan ördükleri sepetleri satan aileler, ürünlere ilgi azalsa da mesleklerini bırakmıyor

Giriş Tarihi: 27.5.2014
Yıllar önce çeşitli umutlarla geldikleri Mersin'de ekmek parası kazanmak için ördükleri sepetleri satmaya başlayan aileler, artık ürünlerine ilgi azalsa bile mesleklerine dört elle sarılmaya devam ediyor. Bir zamanlar genellikle çamaşırlık veya sebzelik olarak gündelik hayatın birçok alanında yer bulan kamıştan örme sepetler, artık plastik ürünlerin tercih edilmeye başlanmasıyla gözden düştü.

YAŞAM BİÇİMİ OLDU

Geçmiş yıllarda bu ürünün rağbet görmesiyle yaygınlaşan sepet örmeciliği işi her geçen gün ilgi kaybetti. Eskisi kadar getirisi olmasa da mesleklerini sürdürmeye çalışanlar ise bu işin artık yaşam biçimleri haline geldiğini ifade ediyor. Mezitli ilçesinde yol kenarlarına kurulan tezgahlarda yaptıkları el emeği göz nuru sepetlere alıcı bekleyenler, her gün yeni umutlarla işlerini sürdürüyor.

66 YILDIR ÖRÜYOR

Yaklaşık 66 yıldır sepet ören 76 yaşındaki Dürdane Akyol, bu işi anne ve babasından öğrendiğini, kendisinin de mesleğini çocuklarına aktardığını ifade etti. Göçle geldikleri kentte sepetçilikten başka gelirlerinin olmadığını vurgulayan Akyol, güçlüğüne rağmen bu işi yapmak zorunda olduklarını söyledi.

AİLECE YAPIYORLAR
Akyol, son yıllarda kamış bulmakta da sıkıntı çektiklerine dikkati çekerek, "Sepetlerin fiyatları boyutuna göre 5 ile 30 lira arasında değişiyor. Çok da kazanamıyoruz çünkü artık çok sepet satamıyoruz. Sepet örerken avuç içimiz ve parmaklarımız kesiliyor ancak başka seçeneğimiz yok" dedi. İki çocuk annesi Serpil Yüce de 18 yıldır sepet ördüğünü, eşiyle beraber bu işi yaptıklarını anlattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sepet örerek geçen ömür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN