Üniversite öğrencilerine madde bağımlılığı paneli

Giriş Tarihi: 28.5.2014
Mersin Üniversitesi'ne (MÜ) bağlı Erdemli Meslek Yüksek Okulu (MYO) ile Erdemli Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksek Okulu'nda (UTİYO) öğrenci ve akademisyenlere "Bağımlılıkla Mücadele Yol ve Yöntemleri'' konulu panel düzenlendi. Konuşmacı olarak Erdemli Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Uz. Dr. A. Burhan Söker, Psikolog Hüseyin Açık ile Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Madde Kullanımı İle Mücadele Büro Amirliği'nde görevli polis memuru Kürşad Buğra Bilgin katıldı.

HERKES KATKI SUNMALI

Uzman Doktor Söker, sigara içenlerde astım bronşit gibi hastalıklara yakalanma risklerinin yüksek olduğu aynı zamanda yine sigara içenlerde akciğer kanserine yakalanma risk faktörünün en az 2-3 kat daha arttığını söyledi. Madde bağımlılığı ile mücadelede sadece sağlıkçıların verdiği mücadelenin yetmediğini buna herkesin katkı sunması gerektiğini belirtti. Psikolog Hüseyin Açık ise "Bağımlılığı Önleme Yollarının Temel İlkelerinden" bahsederek, maddeye bağımlılığın özellikle 14-24 yaş arasında bulunduğunu belirterek, ''Gençleri uyuşturucudan uzak tutmak için maddeyi kullanma nedenlerine alternatif yollar üretmek gerekir'' dedi.

"SPOR VE SANATA"
Polis memuru Kürşad Buğra Bilgin madde kullanımlarının zararlarını anlattı. Bilgin, "Kişi maddeyi almaya başladığında kendini öznel bir hoşnutluk içerisinde zanneder. Bunun her birey için farklı bir şiddeti vardır. Etkisi zamanla sınırlı ve geçicidir. Çocuklarımızı yetiştirirken doğal yollardan ve değerlerden mutlu olabilmeyi öğretebilirsek, kendilerini spor ve sanat etkinliklerine yönlendirmek gerekir'' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversite öğrencilerine madde bağımlılığı paneli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN