Mersin Serbest Bölge kabına sığmaz oldu

MESBAŞ Genel Müdürü Edvar Mum, serbest bölgede 89'u yabancı olmak üzere toplam 439 firmanın bulunduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 29.5.2014
Mersin Serbest Bölgesi, bir serbest bölgenin doğal olarak sahip olduğu 'gümrük hattı dışında' olmanın getirdiği avantajın yanı sıra, sahip olduğu, rıhtımları, verilen süratli ve kalifiye hizmetlerle bölge ekonomisinin önemli unsurları arasında öne çıkıyor. Bölge, Mersin Limanı'na doğrudan kapısının bulunması, ulaşım bağlantıları, üretim firmaları için tanınan gelir vergisi istisnası sayesinde sürekli gelişiyor. Genel Müdür Edvar Mum, MESBAŞ'ın işlettiği Mersin Serbest Bölge'de 570 dönüm arazinin tamamı yatırımcı firmalara tahsis edilmiş durumda olduğunu söyledi.

LOJİSTİK

Mersin Serbest Bölge, son yıllarda Mersin'in lojistik faaliyetlerindeki gelişimini de destekliyor. Lojistik merkezin sahip olması gereken tüm özelliklerini bünyesinde bulunduran MESBAŞ, lojistik faaliyetlere de hizmet verebilecek 170 bin metrekarelik kapalı depolama alanı, 14 bin metrekarelik soğuk mal depolama alanı, 5 bin metrekarelik açık stok sahası, 75 bin metreküplük sıvı mal depolama imkanları sayesinde Ortadoğu ülkeleri ile Türk ve Orta Asya cumhuriyetlerine transit ticaret işlemlerine ve transit malların geçişine imkan veren konumda bulunma avantajına sahip.

30 BİN KİŞİNİN GEÇİM KAYNAĞI

Bölgede 89'u yabancı olmak üzere toplam 439 ruhsatlı firma bulunuyor. Ortalama 8 bin 200 kişinin doğrudan, 10 bin kişinin dolaylı istihdam imkanı bulduğu MESBAŞ sayesinde ekonomik etkileşim de eklendiği yaklaşık 30 bin kişi geçimini sağlıyor. Öte yandan MESBAŞ'ın ticaret hacmi, 2013 yılı Kasım ayı sonuna kadar toplam 46,4 milyar dolara ulaştı. Son 3 yılda yarattığı ortalama ticaret hacmi yıllık 3,5 milyar dolar düzeyinde. 2012'de yılında tek başına gerçekleştirdiği 3,8 milyar dolarlık ticaret hacmi; Mersin'e kayıtlı firmaların gerçekleştirdiği 2,4 milyar dolar dış ticaret hacminden yüzde 45 daha fazla.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin Serbest Bölge kabına sığmaz oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN