Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tütünle mücadele tiryakiliği azalttı

Giriş Tarihi: 1.6.2014
TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, 2008 yılında başlatılan tütünle mücadele kapsamında 2012'ye gelindiğinde 15 yaş üzeri nüfusun sigara içme oranının yüzde 33,4'ten yüzde 27,1'e gerilediğini söyledi. Bu süre zarfında 2,2 milyon kişinin sigarayı bıraktığını burgulayan Ünüvar, "Kapalı alanlarda sigara dumanına pasif maruziyet yüzde 60 ve yasak olmamasına rağmen evlerde sigara içenlerin oranı yüzde 35 azaldı" dedi.

EN BAŞARILI ÜLKELERDEN

31 Mayıs Dünya Sigara İçmeme Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada sigara bağımlılığı hakkında bilgi veren Ünüvar, "Dünyada yılda 6 milyon kişi sigaraya bağlı rahatsızlıklardan dolayı hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde ise bu sayı 100 binlerle ifade edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği kriterlere göre ülkemiz sigara ile mücadelede dünyada başarılı ilk 4 ülke arasında yer almaktadır" diye konuştu.

POLİKLİNİK HİZMETİ

Mersin Halk Sağlığı Müdürü Aytekin Kemik de sigaranın verdiği zararları ortadan kaldırmanın tek yolunun sigarayı bırakmak olduğunu belirtti. Kemik, "Sigarayı bırakmak isteyenlere Mersin, Toros, Tarsus, Erdemli ve Silifke devlet hastanelerinde poliklinik hizmeti veriyoruz. İlimizde Sigara Bırakma Poliklinikleri'ne 2014 yılı ilk üç ay içerisinde 592 kişi başvuruda bulunmuştur. Bunlardan 144'ü sigarayı bırakmıştır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tütünle mücadele tiryakiliği azalttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN