Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Patenli gençler yolların kabusu

Hızla yayılan patenle kayma modası trafiği tehlikeye sokuyor. Sürücüler, aniden karşılarına çıkan patencilerden çok rahatsız

Tarihi 18'inci yüzyıla dayanan ve özellikle Amerika'da yaygın olan paten Adana'da da gençler arasında moda olmaya başladı. Alanların yetersizliği yüzünden çaresiz ana cadde ve bulvarlara çıkan gençler adrenalin patlaması yaşarken, sürücüler ise zor anlar yaşıyor. Hiçbir güvenlik önlemi almadan yola gruplar halinde çıkan gençler, yoğun trafiğe aldırmadan akrobasi gösterisi yapıyor. Belediye otobüslerinin arkasına takılarak kayan gençler ise her an bir facianın yaşanmasına davetiye çıkarıyor.

SÜRÜCÜLER DERTLİ

Havaların ısınmasıyla sayıları giderek artan gençler özellikle Baraj Yolu, Atatürk Caddesi, Gazipaşa Bulvarı, Kasım Gülek Bulvarı, Turgut Özal Bulvarı ve Uğur Mumcu Bulvarı ile Kenan Evren Bulvarı'nda sıklıkla görülmeye başlandı. Çoğunlukla gruplar halinde paten yapan gençler, özellikle sürücülerin korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Her an karşılarına bir paten kayan gencin çıkmasından çekinen sürücüler, ne yapacaklarını bilemez hale geldi.

YAYALARA ÇARPIYORLAR

Gençlerin vazgeçemediği bu hobi zaman zaman kazalara da yol açıyor. Kimi akrobasi hareketi yaparken düşerek kendine zarar veriyor, kimi de kaldırımlarda yürüyen ya da karşıdan karşıya geçen yayalara çarpıyor. Özellikle belediye otobüslerinin arkasına asılarak kayan gençler, ölüme meydan okurken, arkadan gelen sürücüler için büyük tehlike oluşturuyor. Adanalılar, paten kaymak isteyen gençler için özel alanlar oluşturmasını ve caddelerde tehlike yaratmalarına izin verilmemesini istiyor.

"UZAKLAŞTIRIYORUZ"
Son günlerde patenle kayan gençler yüzünden 155 Polis İmdat'a şikayet yağdığı iddia edildi. Emniyet yetkilileri ise yollarda tehlike saçan patenliler ile ilgili yasada herhangi bir yaptırımın olmadığını söyledi. Yetkililer, "Haber merkezimize bunlarla ilgili son zamanlarda çok fazla ihbar geliyor. Gerek trafik, gerekse asayiş ekipleri bu gençleri uyarıyor ve uzaklaştırıyor. Ama ilgili yasada herhangi bir yaptırım olmadığı için sadece uyarabiliyoruz, bu da çok caydırıcı olmuyor" dedi.

Mahmut AKTAŞ (Sürücü)
Anne-babalar neden alıyor?
Özellikle küçük çocuklar kendi canlarını tehlikeye atıyor. Anne ve babalar neden paten alıyor anlamış değilim. Akşamları tam bir tehlike saçıyorlar. Hiç ummadığınız anda karşınızda görüyorsunuz ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz. Aniden frene basmak zorunda kalıyoruz ve o da kazalara nedene oluyor. Birçok arkadaşım bu yüzden kaza yaptı.

Serdar YILDIZ (Taksici)
Hem onların canı hem bizim canımız yanacak
Neden bu kadar çoğaldı anlamıyoruz. Nereye gitsek patenli gençlerle karşılaşıyoruz. Aniden karşımıza çıkıyorlar. Hem canları yanacak hem de bizin canımız yanacak. Yetkililer bu soruna bir an önce önlem almalı. Yoksa üzücü sonuçlar ortaya çıkacak.

Mehmet YILMAZ (Taksici)
Araçlara asılıyorlar
Trafikte bunlar yüzünden büyük sıkıntı yaşıyoruz. Kaldırımlardan aniden ana yollara iniyorlar, bu yetmezmiş gibi bir de araçların arkalarına asılıyorlar. Adeta ölümle burun buruna geliyorlar. Biz onlardan daha çok korkuyoruz. Çocuklarımız bizlerin geleceği, bu yüzden patenlerin kaldırılmasını istiyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patenli gençler yolların kabusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN