Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihe gülümseyen eşsiz kent: Mersin

Mersin kent merkezi içerisinde bulunan tarihi binaların, kent tarihini anlatan ve günümüz şartlarına uygun hale getirilmesi için yürütülen 'Tarihe Gülümseyen Mersin' projesi tamamlanıyor

Giriş Tarihi: 3.6.2014
Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu tarafından bizzat yürütülen ve Mersin Kültür Merkezi ile istasyon arasındaki sit alanı içerisinde kalan tarihi binaların restore edilerek turizme konu edilmesini amaçlayan 'Tarihe Gülümseyen Mersin' projesi kapsamında Uray Caddesi'nde sürdürülen çalışmaların son aşamaya gelindi. Çalışmaların haziran ayı sonunda tamamlanması planlanıyor.

ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK
Kentin kültür mirasının korunması, gelecek nesillere aktarılması ve giderek gelişen turizmi ile bu değerlerin uluslararası ortamda tanıtılması amacıyla başlatılan 'Tarihe Gülümseyen Mersin' projesinin kentin çehresini baştan aşağı değiştireceğini belirten Vali Güzeloğlu, proje kapsamında en eski yerleşim alanlarından biri olan kent merkezinin, yeniden canlandırılmasının planlandığını kaydetti. Çalışmalarda gelinen son noktayla ilgili bilgi veren Vali Güzeloğlu, projenin hayata geçirilmesinde önemli işbirliklerinin sergilendiğini ifade etti. Vali Güzeloğlu "Tarihte şehrin nabzının attığı, siyasetinin, ticaretinin ve ekonomisinin belirlendiği bu alanda kısa zamanda güzel şeyler olacak. Sit alanı içerisindeki tarihi valilik binasını aslına uygun biçimde yeniden ayağa kaldırıyoruz" dedi.

HAZİRAN SONUNDA

Cumhuriyet'in kuruluşuna tanıklık eden eski Valilik binasının restorasyon işini 1,5 milyon liraya ihale ettiklerini ve çalışmaların sürdüğünü kaydeden Güzeloğlu "Bu yapının hemen karşısında yer alan eski Ziraat Bankası binasının ise alt katı sergi salonu, üst katı da konser, söyleşi, kabul ve yönetim birimi olarak belirlendi. Bu binamızın yan tarafında 150 kişilik bir cep sineması olacak. Burada ücretsiz sanat ve çocuk filmleri gösterilecek. 1,7 milyon liralık bedelle ihalesini tamamladığımız yapı da bu ayın sonunda hizmet vermeye başlayacak" diye konuştu.

TURİZM VE KÜLTÜR İÇİN
Mevcut İl Halk Kütüphanesi arkasında yer alan ve 1887 yılında inşa edilen yapıda da çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini dile getiren Güzeloğlu şöyle konuştu: Buranın uluslararası profesyonel bir firma tarafından işletilmesini sağlamak amacıyla çalışmalarımız devam ediyor. Mülga Kültür Müdürlüğü olarak bilinen binamız ise turizm ve kültür çalışmalarının yoğunlaştığı bir yapı olacak. Bu tarihi yapıların ayağa kaldırılması ile Akdeniz'in incisi Mersinimiz tarihine de gülümseyecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihe gülümseyen eşsiz kent: Mersin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN