Anamur muzu oyuna gelmez

Giriş Tarihi: 8.6.2014

Akkuyu'da yapılacak nükleer santralin devreye girmesiyle bölgedeki ürünlerde 'nükleer kalıntı vardır' logosunun kullanılması gerektiği yönündeki iddialar ortalığı karıştırdı

Mersin'in Gülnar ilçesine bağlı Akkuyu sahilinde kurulması planlanan nükleer santralle ilgili tartışmalar bitmek bilmiyor. Santralin üretime geçmesiyle birlikte 200 kilometre yarıçapındaki ekili alanlarda üretilen başta muz ve çilek olmak üzere birçok üründe nükleer kalıntı olacağı ve bölgede üretilen ürünlerin pazar sıkıntısı yaşayacağı yolundaki iddialar, üreticileri karamsarlığa itti.

HEPİMİZDE TEDİRGİNLİK VAR

Muz-Bir Başkanı Mehmet Güzel, santralin üretime geçmesinin ardından ürettikleri ürünlerde 'nükleer kalıntı vardır' logosunun kullanılması gerektiği yönündeki iddialara bir açıklık getirilmesini istedi. Enerji ve tarım Bakanlığı yetkililerinin açıklama yapmasıyla bölge üreticisinin çok rahatlayacağını söyleyen Birlik Başkanı Mehmet Güzel, "Hepimiz çok tedirginiz" diyerek şöyle konuştu.

RAHATLAMAK İSTİYORUZ
"Nükleer santral 10 yıl sonra faaliyete geçecek. Biz devletimizin yaptığı yatırımın karşısında olmayız ancak bölge üreticileri olarak yapılacak açıklamalarla rahatlamak istiyoruz. 'Nükleer kalıntı vardır' logosunu ürünlerimizde kullanacak mıyız? Bu durum p özellikle iç pazardaki yüzde 60'ı bulan pazar payımızı etkileyecek mi? İthal muza karşı rekabet şansımız sürecek mi?"

DIŞ ÜLKELER SAVAŞI

Avrupa'da görüştüğü bazı kişilerin, "Bölgenizde nükleer santral olduğu için ürünlerinizde 'nükleer kalıntı vardır' logosunu yapıştırmak zorunda kalacaksınız" dediğini öne süren Muz- Bir Başkanı Mehmet Güzel, "Bu konuda çıkan haberler de moralimizi bozdu. Güney Amerika ülkesi Ekvador başta olmak üzere Türkiye'ye muz satan ülkelerin yerli muza karşı savaş açtığını düşünüyoruz" dedi.

OLUMSUZ HABERLER

Bölgede yatırım yapan Enerji Bakanlığı ile üreticilerin haklarını koruyan Tarım Bakanlığı yetkililerinden bir açıklama yapmasını beklediklerini söyleyen Başkan Güzel, "Nükleer kalıntı söylentileri yüzünden Anamur ile Mersin arasındaki bölgelerde tarım riske atılıyor, ihracat yolu tamamen tıkanıyor. Yerli muz, çilek ve diğer ürünlerin önü kesilmek isteniyor" diye konuştu. Anamur Ticaret ve Sanayi Odası, Ziraat Odası ve diğer üretici kuruluşları da yaşanan son gelişmeler üzerine Anamur muzuna sahip çıkarak mücadele başlattı.

AKKUYU NGS'DEN YALANLAMA

Akkuyu Nükleer Santral yetkilileri, yazılı bir açıklama yaparak iddiaları sert bir dille yalanladı. Akkuyu NGS'den, santralin, çevrenin ve bölge halkının radyasyondan tamamen korunması üzerine kurulu olduğu vurgulanarak, "Muzların üzerine 'nükleer kalıntı' damgasının vurulması iddiası tamamen bir hayal ürünü olup, dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama bulunmamaktadır" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anamur muzu oyuna gelmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN