Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hollanda Gaziantep'te yatırım yapmak istiyor

Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma Bakanı Lilianne Ploumen, Gaziantep'teki imkan ve fırsatların çok iyi olduğunu, daha fazla yatırımı desteklemek istediklerini söyledi

Giriş Tarihi: 8.6.2014
Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma Bakanı Lilianne Ploumen, Gaziantep ile daha fazla iş bağlantıları kurmak ve ticaret yapmak istediklerini söyledi. Ploumen, kentte çok fazla fırsat olduğunu belirterek, daha fazla yatırımı desteklemek istediklerini açıkladı. Ploumen, "Burada daha fazla yatırımı desteklemek istiyoruz. Burası odaklanacağımız bir bölge, daha çok yatırım fırsatı olduğunu düşünüyoruz" dedi.

İLK DURAK GAZİANTEP
Bakan Ploumen, Hollanda Gaziantep Fahri Konsolosu Bora Tezel ve beraberindeki heyetle birlikte, Gaziantep Sanayi Odası'nı (GSO) ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu ile görüştü. Karşılıklı iş birliğini artırmak istediklerini kaydeden Ploumen, "Gaziantep bu çerçevede geldiğimiz ilk şehir. Hangi sektörlerde iş birliği yapmak daha iyi olacaktır; bunu anlamamız, bu soruları cevaplamamız gerekiyor" diye konuştu.

TİCARET HIZLANACAK

Hollanda heyetini Gaziantep'te görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Konukoğlu da kentin ekonomisi hakkında bilgi verdi. Gaziantep'in geçen yıl 6 milyar 473 milyon dolarlık ihracat yaptığını, en büyük pazarlarının sırasıyla Ortadoğu, AB ve Afrika ülkeleri olduğuna vurgu yapan Konukoğlu, 'Dörtyol- Hassa Tünel Projesi' sayesinde limanlara giden yolun kısalacağını, bölgede ticaretin hızlanacağını anlattı.

TEKNOLOJİK GELİŞME

Gaziantep'ten Hollanda'ya yapılan ihracatın 2013 yılı sonunda 80 milyon dolar seviyesine ulaştığını bildiren Konukoğlu, "Hollanda'ya ihracatımız, Ocak- Mayıs 2014 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 oranında artarak 42,8 milyon dolar oldu. Burada yatırım yapacak firmalarda aradığımız en büyük özellik bize yeni ürünler, yeni teknolojik gelişmeler sunmasıdır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollanda Gaziantep'te yatırım yapmak istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN