Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altyapı yetersizliği yağmura teslim etti

Giriş Tarihi: 9.6.2014

İnşaat Mühendisleri Odası, Adana'da 2 gün üst üste yaşanan sel felaketinin nedenlerini açıkladı. Yağışların Adana'da altyapı yetersizliğini gözler önüne serdiği vurgulandı

Adana'da geçtiğimiz Cuma ve Cumartesi günü kent merkezinde toplam 3 saat yağan şiddetli yağış şehri teslim aldı. Kentin kuzeyi de, güneyi de yağmura teslim oldu. Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın her fırsatta övündüğü Kuzey Adana'nın yarım saat yağan yağmura teslim olduğunu söyleyen vatandaşlar, "Bu kenti yönetenler yaptığı hizmetin doğru olduğundan emin olup öyle konuşmalı. Boş sözlerle insanları kandırmamalı" diye konuştu.

ACİL VE KALICI ÇÖZÜM

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şubesi, son 2 günde yaşanan sel felaketinin altyapı yetersizliğinin sonucu olduğunu açıkladı. Ortaya çıkan tablonun yerel yönetimlerin acil ve kalıcı çözüm yollarına yönelmelerini zorunlu kıldığını bildiren Şube Başkanı Nazım Biçer, "İMO Adana Şubesi olarak, kentimizin birçok noktasını esir alan yağmurdan hareketle, sorumluları bir kez daha önlem almaya ve altyapı yatırımlarına yönelmeye çağırıyoruz" dedi. Adana'nın yağmura teslim olmasının altyapı eksikliğinin tüm çıplaklığıyla ortaya serdiğini vurgulayan Başkan Nazım Biçer, "Adanalılar, son yılların en çileli günlerini yaşadı. Tüm bunlar yaşadığımız şehrin yağmuru kaldırabilecek bir altyapıya sahip olmadığının göstergesi. Her yağışta benzer tablonun ortaya çıkması altyapı konusunda yetersiz olduğumuzun bir kanıtı. 'Artık yeter' diyen Adanalılar her yağmurda aynı sıkıntıları yaşamak istemiyor. Bunun önüne geçilmeli" diye konuştu.

ALTYAPI YETERLİ OLMALI
İMO Başkanı Nazım Biçer, belediyelerin yaşamın vazgeçilmez ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlü olduğuna dikkati çekerek, "Altyapı tesisleri uzun yıllar hizmet vereceğinden doğru planlanma yapılması, bakım ve idame ettirilmelerinin sağlanması gerekli ve önemlidir. Tekniğine uygun inşa edilmiş, bakımlı ve doğru kullanılan tesisler verecekleri hizmetin kalitesini yükseltir. Bu yüzden alt yapı tesislerinin bir an önce yeterli hale gelmesi için çaba harcanmalı" diye konuştu.

UZUN VE PAHALI YATIRIM
İMO Adana Şubesi'nin Teknik Danışma Komisyonu'nun Adana'nın altyapı sorunları üzerine çalışmalarına başladığını ifade eden Başkan Biçer, sorunların tespiti ve çözüm önerileri üzerine düşüncelerini kamuoyuyla paylaşmak üzere 12 Haziran Perşembe günü şube binasında bir söyleşi gerçekleştireceklerini açıkladı. Altyapı tesis yapımının uzun süren pahalı yatırımlar olduğuna işaret eden Biçer, çözüm önerilerini şu başlıklar altında topladıklarını duyurdu:

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
•Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizin işbirliği ile tüm yerleşim alanlarında su, kanalizasyon, çöp, yağmur suyu, atık su arıtma tesisleri fizibilite ve master plan çalışmaları bir an önce yapılmalıdır.
• Adana kenti altyapı projeleri master plan ve fizibilite raporu şehrin kuzey, kuzeydoğu, güneybatı bölgelerini de kapsayacak şekilde hazırlanmalı, mevcut sistem de yeni plana uygun hale getirilmelidir.
• Başlamış projeler öncelikli olmak üzere, ivedilik sıralamasına göre ana plana uygun projeler zaman geçirmeden başlatılmalıdır.
• Mevcut, birleşik sistem olarak kullanılan atıksu ve yağmur suyu tesisleri hızla ayrıştırılmalıdır.
• Tüm yerleşim alanlarında içme suyu sistemlerindeki kayıp ve kaçaklar ivedilikle önlenmelidir.
• Tüm bunların gerçeklemesini sağlama yönünde bu projeler için Büyükşehir ve ilçe belediyeleri genel bütçelerinde altyapı yatırım, bakım ve işletme giderleri için yeterli ödeneklerin ayrılması, yıllık nakdi ve fiziki gerçekleşmelerin titizlikle izlenmesi önemlidir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altyapı yetersizliği yağmura teslim etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN