Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rögar çiçek açtı Adana sele gitti

Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Melih Baki, "Adana'da dere yatakları rant uğruna imara açıldı. Altyapı iflas etti. Rögarlar çiçek açtı, yağmur suyu tahliye edilemedi" dedi

Giriş Tarihi: 10.6.2014
Adana'da geçtiğimiz Cuma ve Cumartesi günü aralıklarla yağan şiddetli yağışın yaşamı felç etmesinden sonra felaketin yaraları hızla sarılmaya çalışılıyor. TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Başkanı Melih Baki, dere yataklarını, heyelan bölgelerini, bataklıkları kurutup imara açanların bu acı tablonun yaşanmasına neden olduğunu öne sürdü. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de benzer bir açıklama yaparak, "Yapılaşma oluşturulurken tabiata saygı gösterilmemiş. Yanlış imar düzenlemeleri ve yapılaşma, dereleri ortadan kaldırmış" dedi.

RÖGARLAR TEMİZLENMELİ

Kentin alt yapısının yetersiz olduğu son yağışlardan sonra bir kez daha ortaya çıktı. Yaşanan su baskınlarında belediye görevlilerinin ve vatandaşların özellikle tıkanan rögarları açmaya çalışması alt yapının iflas ettiği iddialarını güçlendirdi. Baraj Yolu'nda bulunan rögarların ise tamamen tıkalı bazılarında çiçek açmış olması ilgisizliğin boyutu gözler önüne serdi. Başkan Melih Baki, alt yapının sürekli denetlenmesinin ve rögarların belli aralıklarla temizlenmesinin gerektiğinin altını çizerek şöyle dedi: "Alt yapıyı kaderine terk edersek ihtiyaç anında zor durumlarla karşılaşırız"

SELLERLE BOĞUŞACAK

Tarihinde 6 büyük sel felaketi yaşayan Adana'da kentleşmenin bu gerçek göz ardı edilerek hayata geçirildiğini iddia eden Melih Baki, "Adana bir çöküntü havzası üzerine kurulu. Bu havza, sellerin getirdiği alüvyon malzemelerle doldurulmuş. Bu durum bilinmeden kentleşme oluşturulduğu için bu tür afetleri sık sık yaşayacağız. Adana her zaman sellerle boğuşacaktır. Doğanın değişken olduğunu ve kendi yasalarını çalıştırdığını, can ödete ödete göstermesine rağmen halen doğayı anlamadık. Bu tip durumlardan ders almayan anlayışlar böyle bir kenti yönetemez" diye konuştu.

İMARA KAPATILMALI

Adana'nın en büyük eksikliğinin jeofizik yer altı yapı haritasının oluşturulmamış olduğunu vurgulayan Melih Baki, "İmar planlarında dere yataklarının gösterilmesi gerekirken Adana'da bu mümkün değil. İlk çözüm noktası bence bu. Gelişmiş ülkelerde kentlerin kurulumu jeofizik yer altı yapı haritasına göre şekilleniyor. Dere yatakları imara kapatılıp yeşil alan ve altyapının bağlandığı ana arter olarak kullanılmalı. Rant uğruna dere yataklarını konuta açmak cinayettir. Buralarda yapılaşmanın önüne geçilmeli, halkın dere yataklarından konut alması engellenmeli" şeklinde konuştu

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rögar çiçek açtı Adana sele gitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN