Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suya ihtiyaç duymayan kavun türü

Çukurova Üniversitesi'nin bilim insanları, kuraklık tehlikesine karşı, suya ihtiyaç duymayan domates ve kavun türü geliştirdi

Giriş Tarihi: 11.6.2014
Küresel ısınma ve çeşitli faktörler neticesinde yağışların azalması ve su kaynaklarının tükenmesi ihtimaline karşı bilim insanları tarımda çığır açacak gelişmelere imza atıyor. Tarımda oluşabilecek olumsuzlukları ortadan kaldırmak adına bilimsel çalışmalar yapan Çukurova Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yıldız Daşgan, susuz ve çok az su ile yetişebilen kavun ve domates yetiştirmeyi başardı.

DÖRT YIL SÜRDÜ

TÜBİTAK'ın desteğiyle 2010 yılında başlayan 'Türkiye F1 Hibrit Sebze Çeşit ve Nitelikli Hat Geliştirme Projesi', 4 yıl süren çalışmaların ardından olumlu sonuçlandı. Projenin ortakları olan Çukurova Üniversitesi ve Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM), kuraklığa karşı yetişebilen susuz domates ve kavun çeşitleriyle özel sektörün de ilgisini çekti.

KALİTE ARTIYOR
Çukurova Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yıldız Daşgan, "Bahçe Bitkileri Bölümü olarak, projede iki tane iş paketimiz var. Bir tanesi kavunlarda kuraklığa dayanıklı çeşit geliştirmekti. 4 yılın sonunda bu hedefimize ulaştık. Az su ya da hiç su vermeden yetiştirilen yeni çeşitlerde verim ve kalitenin de arttı. Susuz yetiştirmede verim biraz azalmakla birlikte kalite artıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suya ihtiyaç duymayan kavun türü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN