Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alleben Göleti'ne paralel müdahale

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, genel siyasette olduğu gibi, yerelde de paralel yapıyla etkin bir mücadele içinde olduklarını söyledi

Giriş Tarihi: 12.6.2014
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, göreve geldiği günden beri paralel yapının belediyedeki uzantılarını temizlemekle uğraştığını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın genel siyasette verdiği mücadelenin aynısını belediye başkanı olarak yerelde verdiğini belirten Şahin, "Öyle bir sistem kurmuşlar ki her şey onların büyümesine, zenginleşmesine göre tasarlanmış. Bir anda ortadan kaldırmak çok zor görünüyor ama bununla mücadelede kararlıyız" dedi.

TECRÜBELERİNİ AKTARDI

SABAH Bölge Koordinatörü Ersin Ramoğlu, Haber Müdürü Temel Eren ve Gaziantep Temsilcisi Mehmet Boncuk'un ziyaretinde belediyedeki çalışmalarını anlatan Fatma Şahin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi önemli bir bakanlığın kurucu bakanı olarak görev yapmak da dahil 12 yıllık siyasi hayatında edindiği tecrübeleri Gaziantep'in daha da iyiye gitmesi, çağdaş, modern ve örnek alınacak bir kent olması için değerlendireceğini söyledi.

KADROLAŞMA ENGELLENDİ

Sabah erken saatlerde başladığı mesaisinin gece yarısına kadar devam ettiğini, hafta sonları da dahil olmak üzere yoğun bir çalışma içinde olduğunu belirten Şahin, "Göreve geldiğimde paralel yapının belediyede etkili olduğunu gördüm. Süreç içinde, zamanında insanlar buraya alınmış. O zaman böyle bir sorun ve tehlike görülmemiş. Bunun için kimseyi suçlayamam ama 17 Aralık ve 25 Şubat süreciyle işin boyutunun çok farklı olduğu anlaşıldı. İşe kadrolaşmanın önüne geçerek başladık" dedi.

KARALAMA BAŞLATILDI

Gaziantep'in suya hasret bir yer olduğunu, kentin tek sulu bölgesi Alleben Göleti'nin bir bölümünün Zirve Üniversitesi'ne kiralandığını ortaya çıkınca bu tahsisi iptal ettiğini söyleyen Fatma Şahin, "Burası yeşil alan ve piknik yeri olarak halkımızın hizmetinde olmalı. Bu tahsisi iptal edince aleyhimde büyük bir karalama kampanyası başlatıldı. Rahmetli annemin başörtülü fotoğrafıyla benim dinle imanla ilgimin olmadığı yönünde bile iftiralar atıldı" şeklinde konuştu.

ÖNEMLİ BİR MİSYON
SABAH gazetesinin paralel yapıyla mücadelede önemli bir görev üstlendiğini belirten Ersin Ramoğlu ise, "SABAH Gazetesi olmasaydı 17 Aralık ve 25 Şubat sürecinin sonuçları çok farklı olabilirdi. 28 Şubat'tan biliyoruz bunu. Gazete olarak bu konuda çok önemli bir misyon üstlendik. Bu konuda yakaladığımız başarının sonucu olarak aleyhimize paralel yapı tarafından sayısız davadan açıldı. Ama biz doğru bildiğimiz yoldan asla şaşmayız. Her zaman haklının yanındayız" dedi.

DEMOKRASİ MÜCADELESİ

SABAH'ın güçlü bölge ilavesi SABAH Güney'in bölgedeki etkinliğine de dikkat çeken Ramoğlu, "Her gün onbinlerce okurumuz bölgemizdeki gerçek ve doğru haberleri gazetemizden okuyarak öğreniyor. Başbakan Erdoğan'ın şahsıyla bütünleşen ve ülkemizin ileri demokrasi ve kalkınma alanındaki mücadelesinde üzerimize düşeni yerine getirmeye çalışıyoruz. Türkiye'nin büyümesine, gelişmesine ve çağdaş ülkeler seviyesine yükselmesine katkı koymak istiyoruz" diye konuştu.

ALLEBEN GÖLETİ
Şahin'in göreve geldiğinde el attığı ilk işlerin başında gelen Alleben Göleti'ndeki tahsis sorunu şöyle gelişti: 18 Ocak 2013 tarihinde Büyükşehir Belediyesi'nin Alleben Göleti'nin etrafındaki bir alan, Denizcilik Fakültesi'nin çalışmalarında kullanılmak ve aynı zamanda belediyenin balıkadam ihtiyacının karşılanması için verilecek eğitimlerde de değerlendirilmek şartıyla 20 yıllığına ayda 500 TL karşılığında Zirve Üniversitesi'ne kiralandı.

RUHSATSIZ ÇIKTI
Gülen örgütüne ait olduğu bilinen Zirve Üniversitesi'ne yapılan tahsis, 17 Aralık sürecinden sonra pek çok çevreden tepki çekince seçim sonrasında konu belediye meclisine taşındı. 7 bin 500 metrekarelik olan ve mülkiyeti belediyeye ait tapunun Şahinbey ilçesi Sarısalkım Mahallesi pafta N38c-16a-3d, ada 130, parsel 143 ve 145'te kayıtlı taşınmazların Zirve Üniversitesi'ne tahsisinin kaldırılma gerekçesi, alanın ruhsatsız, imar kanununa aykırı yapılaşması olarak gösterildi. Aylık 500 TL kira ile Zirve Üniversitesi'ne tahsis edilen alanın ruhsatsız, imar kanununa aykırı yapılaştığının tespit edildiği ve bu nedenle tahsisin iptal edilmesi gerektiği belirtildi. Üniversite yetkilileri ise alanı eğitim amaçlı kullanmak üzere kiraladıklarını, belediyenin bölgedeki binalarının da aynı konumda ve ruhsatsız olduğunu iddia etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alleben Göleti'ne paralel müdahale
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN