Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antik Yunan'dan kalma pişmiş toprak heykeller

Gaziantep Kalesi yakınında bulunan Medusa Cam Eserler Müzesi'ne yeni dahil edilen ve Türkiye'de bir örneği daha bulunmayan pişmiş toprak bebek heykeli ziyaretçi akınına uğruyor

Giriş Tarihi: 15.6.2014
Gaziantep'te yerli ve yabancı turistlerin en uğrak yerlerinden biri olan Medusa Cam Eserler Müzesi'ne yeni dahil edilen pişmiş toprak bebek heykeli ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Türkiye'de bir eşi daha bulunmayan topraktan bebek heykeli, arkeologlar ve Gaziantep'e seyahat amaçlı gelenlerin ilgisini çekiyor.

BENZERSİZ ESERLER

Medusa Cam Eserler Müzesi yetkilisi İbrahim Halil Algın, son günlerde müzedeki eserlerin arasına katılan Yunan dönemine ait pişmiş topraktan yapılma oyuncak tiyatro kukla eserinin Türkiye'de sadece bir tane olduğunu belirterek, "Müzede yaklaşık 7 yıldır görevliyim. Eşi benzeri olmayan cam eserlerimiz sergileniyor. Artık pişmiş topraktan eserlerimiz de var" dedi.

KAYITLARDA TEK
Pişmiş topraktan yapılmış Yunan dönemi oyuncak kukla bebeğin tiyatro kuklası olarak kullanıldığını belirten Algın, "Yunan döneminden şu ana kadar kayıtlarda sadece Türkiye'de bir tane olduğu biliniyor. Çok değerli bir eser olduğu için yurt içinden ve yurt dışından gelen ziyaretçiler oluyor. Bunları hayretle izliyorlar çünkü çok değerli bir eser" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antik Yunan'dan kalma pişmiş toprak heykeller
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN