Engelliler özgürlüğe 'yelken' le açılıyor

Giriş Tarihi: 15.6.2014
Bedensel engellilerin sosyal hayata kazandırılması ve kendilerine özgüvenlerinin artması için çalışmalar yürüten Mersin Yelken Kulübü, yurt genelinden yüzlerce bedensel engellinin deniz ve yelken sporuyla tanışmasına imkan sunuyor. İstanbul'dan bir işadamının 5 yelkenli tekne ve gerekli teknik teçhizatı bağışlamasıyla faaliyetlerine başlayan kulüp, bedensel engelli vatandaşları denizle buluşturuyor.

TÜRKİYE'DE İLK
Engellilere bir süre eğitim verdikten sonra denize indiren kulüp yetkilileri, teknenin donatılmasından, denizde özgür bir şekilde yelken sporu yapılmasına kadar her şeyi engellilerin yapmasına imkan tanıyor. Kulüp genel kaptanı Sedat Çelikcan, 2011 yılında kulübe bağlı olarak bedensel engelliler yelken branşını kurduklarını ve Türkiye'de bir ilki başlatmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Türkiye'nin hiçbir yerinde engellilere yönelik yelken sporu çalışması olmadığını belirten Çelikcan, "Biz farklı araştırmalar yaparak bedensel engellilere yönelik yelken branşını bulduk. Bu branşa müracaat ettiğimizde hiçbir oluşumun olmadığını, sadece İzmir'de 5-10 kişinin tekneyle dolaştırıldığını öğrendik. Şimdi bedensel engelli kardeşlerimizi denizle buluşturuyoruz" dedi.

SADECE YELKEN
Çelikcan, yelken branşını kurduktan sonra ilk olarak Mersin'deki 17 engelli derneğine ulaştıklarını ve dernek üyesi engellileri deniz ve yelkenle buluşturduklarını, zamanla da Türkiye'nin birçok yerinden gelen engellilere de eğitimler verdiklerini aktardı. Çelikcan, engellilere yönelik sadece Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu'nda yelken branşı olduğunu ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelliler özgürlüğe 'yelken' le açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN