Türkiye'de kan bağışı çok yetersiz düzeyde

Giriş Tarihi: 15.6.2014
TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, 14 Haziran Dünya Kan Bağışçıları Günü nedeniyle yayınladığı mesajında, Türkiye'deki kan bağışçılarının azlığına dikkat çekti. "Kan yaşamın olmazsa olmazıdır" diyen Ünüvar, "Türkiye'de ortalama 10 bin kişiden sadece 15'i düzenli kan veriyor ki bu sayının çok az olduğu aşikardır" diye konuştu.

YILDA EN AZ 2 KEZ

Her gün birçok hastanın kan bağışı beklediğini belirten Ünüvar, "Birçok kişi de zamanında kan temin edilememesi nedeniyle kurtarılamıyor. Düzenli kan bağışı ülkemizde oldukça azdır. Aslında sağlıklı her insan yılda en az 2 defa kan bağışında bulunabilir. Hatta insan fizyolojisi erkeklerde yılda 4 kez, kadınlarda ise yılda 3 kez düzenli olarak kan verebilmeye müsaittir. Bu sayı ülkemizin ihtiyacını karşılar" şeklinde konuştu.

KRİZ RİSKİNİ AZALTIYOR
Ünüvar mesajında şunları söyledi: Ölüm noktasına gelen bir hastanın verdiğiniz kanla kurtulmasının, yeni doğan bir bebeğin sizin kanınızla hayata bağlanmasının vereceği manevi duygu ölçüsüzdür. Manevi boyutunun yanında verilen kanın yerine vücutta genç hücrelerin dolaşımına katıldığı için bağışçının bağışıklık sistemi daha direnç kazanır. Kan bağışlamanın kalp krizi ihtimalini azalttığı da bilimsel bir gerçektir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'de kan bağışı çok yetersiz düzeyde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN