Yaya geçitleri orta refüjlerde tıkanıyor

Adana'nın birçok noktasında yaya geçidi çizgileri çizilip refüjde gerekli düzenleme yapılmayınca ortaya bu görüntüler çıktı

Giriş Tarihi: 17.6.2014
Adana Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği yaya geçitleri projesi, görenleri şaşkına çeviriyor. Birçok noktada yaya geçidi çizgilerini çizen görevliler, "Yaya geçitleri yolla hemzemin olmalı, refüjlerde bu durum devam etmelidir" kuralını ihlal ederek refüjlerdeki gerekli düzenlemeleri yapmayınca ortaya ilginç, bir o kadar da tehlikeli bu görüntüler çıktı.

KENAN EVREN'DE YOĞUN
Çağdaş şehirciliğe ters düşen görüntülere özellikle Kenan Evren Bulvarı'nda sıkça rastlamak mümkün. Kenan Evren Bulvarı'nın birçok noktasında yaya geçitleri standartlar göz ardı edilerek oluşturulurken benzer görüntüler Kozan Yolu'nda da karşımıza çıktı. 'Yaya öncelikli kentleşme' düşüncesine ters düşen bu ihmal, kazalara da açık bir davetiye çıkarıyor.

YAYA ÖNCELİKLİ ULAŞIM

Kent içi ulaşımın yaya öncelikli hale getirilmesi gerektiğine dikkat çeken TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Nazım Biçer, "Bu fotoğraf, yayaların ikinci, üçüncü plana atıldığının göstergesidir. Bu konu ile ilgili olarak bir an önce yaya öncelikli ulaşım master planının yapılması gerekmektedir" dedi.

ADANA'YA YAKIŞMAYAN GÖRÜNTÜ

Yayaların geçitleri kullanırken engelle karşılaşmamaları için gereken önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayan Biçer, "Bu geçitlerde ise, engellilerin, yaşlıların, çocukların, bisikletlilerin karşıdan karşıya geçişleri engelli hale gelmiştir ve kazalara davetiye çıkarılmıştır. Günümüzde engelsiz kentler ön plana çıkarken bu tip görüntüler Adana'ya yakışmıyor" diye konuştu.

MALİYETİ DÜŞÜK
Çağdaş kent ve belediyelerde olduğu gibi Adana'da da bilimsel anlamda trafik mühendisliğine ilişkin çalışmaların başlatılması gerektiğini ifade eden Biçer, "Bu yaya geçitlerinin standartlara uygun hale getirilmesi çok basit ve maliyeti de düşüktür. Bir problem yaşanmadan bu görüntülere son verilmeli. Belediyeyi göreve davet ediyoruz" şeklinde konuştu.

STANDARTLARI BELLİ
2011 yılında Dünya Engelliler Vakfı ve Dünya Engelliler Birliği tarafından hazırlanan Erişilebilir Şehir Yönetmeliği Taslak Projesi'nde yaya geçitleri hakkında şu görüşlere yer verildi: Yaya geçitleri farklı yönde hareket eden yayaların ve taşıtların kesişim noktası olduklarından ve karşıya geçişlerin belli bir sürede tamamlanması gerektiğinden, geçit tasarımında bu durumu dikkate alan kural ve standartlara uyulmalıdır. Yayaların geçitleri kullanırken engelle karşılaşmamaları ve geçitte duyumsanabilir yüzeyin yer alması sağlanmalıdır.

HERKES DÜŞÜNÜLMELİ
Düzenleme, tekerlekli sandalyeliler, bebek arabası kullananlar, bastonla ya da destekle yürüyen kişiler, çok kısa boylular ve çocuklar düşünülerek gerçekleştirilmeli; az görenler dahil görme engelliler, tarafından da yaya geçişinin başlangıcının duyumsanabilmesi konusu göz ardı edilmemelidir. Ayrıca yaya geçitlerinde yol yüzeyi kaldırım ile aynı seviyeye getirildiğinde engelliler yükselti farkını aşma zorunluluğuyla karşılaşmayacaktır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaya geçitleri orta refüjlerde tıkanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN