Mersin'in sinek derdi

Büyükşehir Belediyesi'nin yeni yönetimi ilaçlama ihalesini iptal edince sivrisinekler tüm kenti sardı

Giriş Tarihi: 20.6.2014
Yaklaşık 1 milyon nüfuslu Mersin adeta sivrisinek istilası altında. Sıcaklar başlamadan yapılması gereken ilaçlı mücadele, yönetimin ihaleyi iptal etmesi nedeniyle gerçekleşmeyince halk sineklerin saldırısına uğradı. İlk meclis toplantısında "İlaç alım ihalesini iptal edeceğiz" diyerek yaşanacak kötü günlerin haberini veren Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın, aradan geçen 2 aylık zamanda gerekli girişimleri yapmaması Mersinlileri sineklerle baş başa bıraktı.

KOCAMAZ'A YAKIŞMADI

Artan sivrisinekler halk sağlığını tehdit ederken, soruna duyarsız kalan Başkan Kocamaz'a vatandaşların tepkilerinin yanında siyasilerden ve sivil toplum kuruluşlarından tepkiler yükseldi. DİSK Genel-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, sivrisinek sorunundan Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ı sorumlu tuttu. Göksoy, sinekle mücadelede çalışan işçilerin tamamının siyasi gerekçeyle Başkan Kocamaz tarafından işten çıkarıldığını iddia ederek, Başkan Kocamaz'ın bu tutumunun 20 yıllık siyasi kariyerine yakışmadığını söyledi.

ŞİKAYET YAĞIYOR
Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ise vatandaşlardan sinek konusunda çok fazla şikayet aldıklarını belirterek bir an önce çözme kavuşmasını istedi. Tarhan, "Ortada bilinmeyen bir gerçek var. İlçe belediyeleri yasal olarak bu konuda yetki verme gücüne sahip değildir. Bütün yetki ve sorumluluk tamamen Büyükşehir Belediyesi'ne aittir. Biz sinekle mücadele konusunda bir harcama yaparsak suç işlemiz oluruz. Biz vatandaşlarımızın mağdur edilmesini kesinlikle istemiyoruz ve bu konunun da bir an önce çözüme kavuşturulmasından yanayız" dedi.

SİNEK MECLİSE GİRDİ

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ise sivrisinek sorununu TBMM'ye taşıdı. CHP'li Öztürk, sinekle mücadele çalışmalarıyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Mersin'in özellikle sahil ilçelerinde insanların yaşantılarını olumsuz yönde etkileyecek biçimde, sineklerin arttığını ve turizmi de olumsuz yönde etkilediğini öne sürerek, sorumluluar hakkında herhangi bir girişimde bulunulup bulunulmadığının yanıtlanmasını istedi.

GEÇ KALINDI
Büyükşehir Belediyesi'nin Haziran ayı oturumunda açıklama yapan Meclis Başkanvekili Kerim Tufan, "Sivrisineklerle asıl mücadele, sivrisineklerin yumurtlama, üreme ve larva dönemi olan Aralık ile Mart ayı arasında yapılmalıydı. Bu dönemde gerekli müdahalenin ve ilaçlamanın tam anlamıyla yapılmaması nedeniyle, bugün bazı semtlerde sivrisinek sorunu maalesef yaşanmakta. Bu sıkıntının ortadan kalkması için çalışmalarımız devam ediyor ve netice almayı planlıyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin'in sinek derdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN