Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Durak'ın arsasına etik dışı uygulama

Giriş Tarihi: 22.6.2014

Durak ailesine ait arsa üzerine yapılacak AVM'nin kot farkından yararlanılarak 2 katının kaçak olacağının anlaşılmasından sonra aynı arsaya Meclis'in sihirli elinin dediği ortaya çıktı

Adana Büyükşehir eski Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın eşi Fahriye Yıldız Durak'a ait arsanın sabıkalı olduğu ortaya çıktı. AVM yapılmak istenen 11 bin 260 metrekarelik arsa için Aytaç Durak'ın Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde imar değişikliğine gidildiği, bunun da etik olmadığı bildirildi. Kamu Görevlileri Etik Kurulu'nun (KGEK) şikayetler üzerine yaptığı inceleme sonucunda arsa üzerinde işlemlerin etik dışı olduğu kararına vardığı anlaşıldı.

EŞİNİN ARSASI İÇİN

Aytaç Durak, Belediye Meclisi'nin 19 Kasım 2007 tarih ve 198 sayılı kararı ile 1/1000 ölçekli uygulama imar planında değişiklik yaptırarak eşine ait parselin de bulunduğu alanın mesken bölgesinden çıkarılıp ticaret alanına dahil edilmesini sağladı. Bu değişiklikle yetinmeyen Durak'ın yine meclis aracılığıyla inşaat taban alanının 0,40'tan 0,60'a çıkardığı, bu değişiklikle arsa sahibine haksız kazanç sağladığı iddia edildi. Bu iddialar üzerine KGEK, inceleme başlattı. Aytaç Durak, 2009 yılındaki incelemeye için yazılı savunma yaptı. İmar planı değişikliğinde etik kurallara aykırı hareket etmediğini, söz konusu plan değişikliğinin sadece eşine ait parsele ilişkin olmayıp 5 kilometrelik şeridi ve 338 bin metrekare alanı kapsadığını söyleyen Durak, Belediye Meclisi'nin ilgili toplantısına ve kararına katılmasında hukuki sakınca bulunmadığını öne sürerek kendini savundu. Ancak KGEK, Durak'ın savunmasının aksi yönünde karar verdi.

YASAYLA YANITLADI

Etik Kurul, 5393 Sayılı Belediye Kanunu'nun "belediye başkanı ve meclis üyeleri, münhasıran kendileri, ikinci derece dahil kan ve kayın hısımları ve evlatlıkları ile ilgili işlerin görüşüldüğü meclis toplantılarına katılamazlar" şeklindeki 27'nci maddesini hatırlatarak "Durak'ın, eşine ait taşınmazı da kapsayan imar planı değişikliğinin görüşüldüğü toplantıya katılmaması gerekirken, aksine davranışı Kanun'un yukarıda anılan hükmüne açık bir aykırılık teşkil etmektedir" şeklinde görüş belirtti.

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI
Etik Kurul, kararını; "Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın, eşine ait taşınmazı avantajlı bir duruma getiren imar planı değişikliğine ilişkin iş ve işlemlere katılmak suretiyle Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 9. maddesinde düzenlenen 'Dürüstlük ve tarafsızlık' ile 13. maddesinde düzenlenen 'çıkar çatışmasından kaçınma' ilkelerine aykırı davrandığına, kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasına ve taraflara tebliğine, tebliğinden itibaren 60 gün içinde idari yargı yolu açık olmak üzere, oybirliği ile karar verilmiştir" diye açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Durak'ın arsasına etik dışı uygulama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN