Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kot'tan kat kazanma devri

Giriş Tarihi: 23.6.2014

Adana'daki sağlıksız kentleşme, yanlış imar uygulamaları tartışılırken gözlerden kaçan 'kot rantı'nın imar vurgunun önemli ayaklarından biri olduğu öğrenildi

Adana'da iki gün üst üste yaşanan sel felaketi sağlıksız kentleşmenin, yanlış imar uygulamalarının masaya yatırılmasına neden olurken, su basman kotunda yapılan yanlışların da gündeme gelmesini sağladı. Su basman kotunun gözden kaçan ve üzerinde pek durulmayan bir konu olduğunu belirten TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Hasan Zengin, "Su basman kotunun özellikle eğimli arazide keyfi belirlenmesi sonucunda 'kottan kat kazanma' durumu ortaya çıkmaktadır" dedi.

EŞİK YOLUN ALTINDA

Su basman kotunun yanlış belirlenmesinin Adana'da sel baskınlarında yaşanan zararın boyutunun artmasında önemli bir etken olduğunu vurgulayan Zengin, "Daha kolay bir şekilde anlaşılması için su basmana "eşik" dersek; eşiğin yol seviyesinin altında kalmasındandır" dedi. Zengin, yapılaşma öncesi su basman kotunun doğru belirlenmemesinin ve yapının yapılacağı yere doğru oturtulmamasının imar planının ve imar planı uygulamasının doğru yapılması halinde dahi sonucu değiştirmeyeceğini söyledi.

HEM SORUMLU HEM DE ŞİKAYETÇİ

Yaşanan sel felaketinin ardından yerel yöneticilerin şikayet dolu açıklamalarına tepki gösteren Zengin, "Herkes kentin bu hale gelmesinden şikayetçi. Hiç şikayet etmemesi gereken belediyeler de şikayetçi. Uygulayıcı olanlar onlar, kentin bu hale gelmesinden onlar sorumlu. İşin kökeni imar rantından kaynaklanıyor. 10 tane, 100 tane fabrika kursanız batabilirsiniz ama imar rantından bir gecede trilyonlar kazanabilirsiniz" diye konuştu.

KENTSEL RANTTAN BESLENİYOR

Yerel yönetimlerin ve siyasetin kentsel ranttan beslendiğini açıklayan Zengin, "İmar planı yapma ve uygulama yetkisi belediyelere devredildikten sonra Adana'da 1980' sonrası oldukça yoğun planlama ve uygulama çalışmaları yapıldı. Ancak bu uygulamaların ranta yönelik çalışmalar olması sebebiyle Adana gelinen süreçte plansız konuma getirilmiştir. Gelinen süreçte söz konusu yap-boz yöntemiyle gerçekleşen uygulamalar çözümü daha da zorlaştırmıştır" dedi.

ÇÖZÜM İSTENİYOR MU?
Su basman kotunun özellikle eğimli arazide keyfi belirlenmesi sonucunda "kottan kat kazanma" durumu ortaya çıktığını ve Adana'da bunun örneklerinin çok olduğunu bildiren Zengin, "Çözüm isteniyor mu? İstenmiyor mu? Sorun buradır. Yapılacak çok basit uygulama ile çözülebilir. Yıllardan beri Oda olarak, 'su basman' kotunun yapılacak yol projelerinin 'Kırmızı Kotu' üzerinden belirlenmesi gerektiğini söylemekteyiz. Uygulama bu yöntemle ve şeffaf olarak yapılırsa; yaşadığımız sel baskınları binalara, yollara zarar vermeyecektir. Binaların yüksekliklerinde eşitsizlik olmayacaktır" şeklinde konuştu.

3 KAT SİZDEN 3 KAT BELEDİYEDEN
Adana'daki yanlış imar uygulamaları ve kottan kat kazanılmasına bir örnek yine Çukurova ilçesinde görüldü. Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Seyhan Uygulama Merkezi karşısında Mustafa Sağyaşar Caddesi üzerinde yapımı süren özel sosyal kültürel tesisin yüksekliği imarda 9.75 metre gösterilirken inşaatın 21 metre olduğu görülüyor. 3 katlı olması gereken ve kot farkından ise sadece bir kat kazanılabilinecekken inşaatta fazladan 3 kat kazanıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kot'tan kat kazanma devri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN