Irak'ta un karaborsaya düştü, hububat ve bakliyat krizi kapıda

Türkiye İhracatçılar Meclisi Irak Masası Başkanı Surur Aydın, karışıklık yaşayan Güney Irak'ta un fiyatlarının yüzde 100 arttığını söyledi

Giriş Tarihi: 24.6.2014
Türkiye İhracatçılar Meclisi Irak Masası Başkanı Surur Aydın, son gelişmelerin başta Gaziantep olmak üzere tüm bölge kentlerindeki ihracatçıları olumsuz etkilediğini söyledi. Şu anda Kuzey Irak'ta herhangi bir sorunun bulunmadığını da belirten Aydın, bütün sorunun Güney Irak'ta olduğuna dikkat çekerek mal sevkiyatını şoförlerin can güvenlikleri nedeniyle yapamadıkları gibi, daha önce satılan ürünlerin ödemelerinde de olumsuzlukların yaşandığını anlattı. Surur Aydın, ihracatın azalmasıyla Güney Irak'ta un fiyatlarının yüzde 100 arttığını kaydederek Irak'ta özellikle olaylı bölgelerde hububat ve bakliyat krizinin de kapıda olduğuna dikkat çekti.

ÖNEMLİ BİR PAZAR
Irak'ın Türkiye ihracatı için önemli bir ülke olduğunu belirterek en çok ihracat yapılan ikinci ülke özelliği nedeniyle Irak'ın Türkiye için çok önemli bir pazar olduğuna dikkat çeken TİM Irak Masası Başkanı Surur Aydın, "Kuzey Irak'la ilgili bir sorun yok. Ancak olaylar başladıktan sonra Habur'dan yapılan sevkiyatlarda yüzde 50'den fazla düşüş var. Daha önce günde 2 bin araç Irak'a geçerken şimdilerde bu sayı 800'lere düştü. Şu anda sadece Kürt bölgesine yapılan sevkiyatlar sürüyor. Irak'a en fazla hububat, bakliyat ve çelik ihracatı yapılıyordu. Umarız bu durum çok uzun sürmez ve sürmemesi için herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Bizim ihracatımızın bu kadar düşmesinin bir diğer sebebi de şoförlerin Irak'a gitmeyi kabul etmemesi. Son gelişmelerle birlikte hayatı söz konusu olan şoför gitmeyi kabul etmeyince mal sevkiyatları durdu" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'ta un karaborsaya düştü, hububat ve bakliyat krizi kapıda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN