Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soruşturma bitmeden doktor görevden alındı

Giriş Tarihi: 24.6.2014

Adana'da Gülen örgütüyle ilgisi olduğu düşünülen ve diğer yolsuzlukların ortaya çıkmasına çabalayan hastane yöneticisi, hakkındaki bir soruşturma bitmeden alelacele görevden alındı

Adana Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği, SABAH Güney'de 30 Nisan'da 'eski yönetim döneminde yapılan paralel yolsuzluk' iddialarını belgeleriyle ortaya koyduğu Aşkım Tüfekçi Çukurova Devlet Hastanesi'nin yöneticisi Dr. Ahmet Levent Başaran'ı görevden aldırdı. Gazetemizde çıkan haber üzerine başlatılan soruşturmada müfettişlere yardımcı olan ve yolsuzluğun ortaya çıkması için çaba gösteren Dr. Başaran'ın göreve alınmasında bir de hukuk skandalı yaşandı. Genel Sekreterlik, Bakanlığa görevden almayla ilgili talep yazısını, Dr. Başaran hakkında 'mobbing' iddiasıyla başlatılan bir başka soruşturmada istenen ve üstelik İl Disiplin Kurulu tarafından kaldırılan 'uyarı' cezasıyla ilgili sonuç gelmeden gönderdi.

SÖZLEŞMESİNİN FESHİ İSTENDİ

Dr. Ahmet Levent Başaran hakkında, geçtiğimiz aylarda hastanenin İdari ve Mali İşler Müdürü Kubilay Özdemir 'mobbing' iddiasıyla şikayetçi olmuştu. Bunun üzerine İl Sağlık Müdürlüğü, Dr. Başaran hakkında soruşturma açtı ve Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne 'kınama' cezası önerdi. Genel Sekreterlik ise Dr. Başaran'ın daha önceden cezası bulunmadığı için 'uyarı' cezası isteyerek onay için Valiliğe yazı yazdı. İl Disiplin Kurulu toplanıp konuyu karara bağlamadan, yani hukuki süreç tamamlanmadan Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu'na yazı yazarak ve 26 Mayıs'ta Valiliğe gönderdiği yazıya dayanarak Dr. Başaran'ın uyarı cezası aldığını ifade edip sözleşmesinin feshedilmesini istedi. İl Disiplin Kurulu ise Genel Sekreterliğin bu talebinden daha sonraki bir tarihte toplanarak konuyu değerlendirdi ve Dr. Başaran'ın uyarı cezasının kaldırılmasına 5 Haziran'da oybirliğiyle karar verdi. Bu arada Sağlık Bakanlığı, 26 Mayıs'taki yazıyı dikkate alarak, Dr. Levent Başaran'ın sözleşmesini feshetti. Böylece Dr. Başaran, uyarı cezası almadığı halde almış gibi değerlendirilerek görevden alınmış oldu. Görevden alınan Dr. Başaran'ın, kararın iptali için dava açmaya hazırlandığı, Genel Sekreter Dr. Kemal Kiraz hakkında 'görevi kötüye kullanmak'tan suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi. Göğüs Hastalıkları Uzmanı olan Dr. Ahmet Levent Başaran'ın, asıl kadrosunun bulunduğu Antalya'ya gideceği belirtildi.

BAKANLIK ARAŞTIRIYOR
Aşkım Tüfekçi Çukurova Devlet Hastanesi'nde eski yönetim döneminde 2012'de görev yapan bazı hekim ve idari memurların, bazı şirketlerden, piyasadaki fiyatların 5 katına varan bedellerle çok sayıda ürün ve hizmet alımı yaptığı öne sürülmüştü. İddiaları'Hastanede paralel rant' başlığıyla duyuran Sabah'a bilgi veren kaynaklar, ortaya çıkan rantın Gülen Cemaati'ne aktarıldığını düşündüklerini belirtmişti. Sabah'ın haberi üzerine Sağlık Bakanlığı'nın başlattığı soruşturmanın sonuçlanması için Dr. Levent Başaran, müfettişlere yardımcı oluyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soruşturma bitmeden doktor görevden alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN