Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şahinbey'in eli Bosna'ya uzandı

Şahinbey Belediyesi'nin Bosna Hersek'in Gorajde kentinde yaptırdığı Fatih Sultan Mehmet İslam Kültür Merkezi düzenlenen törenle hizmete girdi

Giriş Tarihi: 25.6.2014
Gaziantep Şahinbey Belediyesi ile Ankara Keçiören Belediyesi tarafından Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) organizasyonunda Bosna Hersek'in Gorajde kentinde inşa edilen Fatih Sultan Mehmet İslam Kültür Merkezi hizmete açıldı. 2009 yılında yapılan Kayseri Camisi'nin avlusunda inşa edilen merkezin açılışı için düzenlenen törene AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Salih Kapusuz ve Abdülhamit Gül ile Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Gorajde Belediye Başkanı Muhammed Ramoviç, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Mahmut Çevik ile milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

ÖRNEK BİR ŞEHİR
Gorajde Belediye Başkanı Muhammed Ramoviç, Türkçe yaptığı konuşmada, Gorajde şehrinin kültür ve farklılıklar açısından örnek bir şehir olduğunu belirterek, ortaya konan eserden dolayı gururlu olduğunu ifade etti. Keçiören Belediye Başkan�� Mustafa Ak, Soma'daki maden faciası ve Bosna Hersek'teki seller nedeniyle merkezin açılışını ertelemek zorunda kaldıklarını söyledi. İki halkın iki büyük acı yaşadığını kaydeden Başkan Ak, "Bizim acımızı siz, sizin acınızı biz hissettik. Bu nedenle, açılışın ertelenmesinin iyi olacağını düşündük" dedi.

SADECE TÜRKİYE VAR
TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Çevik ise, merkezin TİKA olarak Gorajde'de gerçekleştirdikleri tek proje olmadığını belirterek, Şahinbey ve Keçiören belediyelerinin maddi desteği ile yapılan merkezin iç donanımının TİKA tarafından finanse edildiğini söyledi. Çevik, "TİKA olarak, her fırsatta Bosnalı kardeşlerimizin yanında olmaya gayret gösteriyoruz" dedi. Bosna Hersek Reis-ul Ulema Yardımcısı Husein Smayiç, Türkiye'nin dünya Müslümanlarına yardım edebilecek tek devlet olduğunu ifade etti. Bosna-Podrinye Kantonu Başbakanı Emir Fraşto da Türkiye'deki kardeşlerinin Gorajde'ye birçok eser kazandırdığını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şahinbey'in eli Bosna'ya uzandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN