Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Siz sıkıyönetim komutanı mısınız?

Giriş Tarihi: 25.6.2014

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Fazıl Türk, Kürtçe müzik yasağı için Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'a "Sıkıyönetim komutanı mısınız?" diye sordu

Akdeniz Belediyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin, sosyal tesislerinde düzenlenen düğün ve eğlence programlarında Kürtçe şarkı ve müzikler çalınmasına izin vermemesi üzerine yaptığı toplantıda konuşan Belediye Eş Başkanı Fazıl Türk, Bu çağda dil hakkında konuşmaktan utandığını ve olayların gerçekten çağdışı bir görüntü yarattığını belirterek "Burhanettin Kocamaz'ın, 'Kürtçe müziği değil, tesislere dışarıdan sanatçı getirilmesini yasakladık' ifadesi de anlaşılır değildir. Sorarız; hangi yetki ve sıfatla bunu yapacaksınız? Siz belediye başkanı mısınız, yoksa olağanüstü hal bölge valisi mi? Ya da kendinizi sıkıyönetim komutanı mı sanıyorsunuz?" dedi.

HERKESİMİN BAŞKANI

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın her kesimin başkanı olmasını isteyen Başkan Türk, "Sadece bir milletin veya kesimin değil, seçildiğiniz tüm kentin ve bu kentte yaşayan bütün halkın belediye başkanı olduğunuzu lütfen unutmayınız. Son yerel seçimlerde kullandığınız sloganınız olan, 'Mersin'i birlikte yöneteceğiz' sözünüzü de sizlere hatırlatıyoruz. Ayrıca, yine bu kentin halkına 'huzur' vaat etmiştiniz. Huzur, yasaklar ve engeller koyarak getirilemez. Bu sosyal tesisler yerel yöneticilerin babalarının malı değil, Mersin halkınındır. Bu kentte yaşayan herkesin yasalar çerçevesinde istediği gibi tesisleri kullanmak hakkıdır" şeklinde konuştu.

BİNALAR DAHA MI DEĞERLİ?
"Beton binaların güvenliği, 'kardeşiz' dediğiniz Kürt halkının ana dilinden daha mı değerli?" diye soran Eş Başkan Yüksel Mutlu, "Güneydoğu da yaşanan bayrak indirme olayı tahrik nedeni ise bunu gerekçe gösterip Kürtçe şarkılar söylenmesini, müzik çalınmasını yasaklamak daha büyük tahriktir. Gerginliğe yol açar. Bu memlekette 400 bini aşan Kürt ve onların binlerce dostu vardır. Bunların hassasiyetlerine dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz" dedi. Başkan Kocamaz'ın bu yasakçı tavrının değişmesini beklediklerini söyleyen Eş Başkan Mutlu, "Mersin kamuoyu özür beklerken, Kocamaz'ın bu anlayışı eleştiren insanları ve sivil toplum örgütlerini, gaflet, ihanet ve akılsızlıkla suçlaması traji komiktir. Başkan bu kadar ileriye gidebilme cesaretini göstermiştir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Siz sıkıyönetim komutanı mısınız?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN