Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuk özleminde sorun iki taraflı

Acıbadem Adana Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Volkan Noyan tespit etti

Giriş Tarihi: 26.6.2014
Toplumun yüzde 15-20'si planlı birlikteliğe rağmen kısırlık nedeniyle çocuk sahibi olamıyor. Kısırlık söz konusu olduğunda genel kanı sağlık sorununun kadınlardan kaynaklandığı yönünde. Ancak Acıbadem Adana Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Volkan Noyan, bu kanının bir yanılgı olduğuna dikkat çekiyor: "Çocuk sahibi olamayan çiftlerin yüzde 30-35'inde erkeğe bağlı nedenler tek başına görülürken, yine yüzde 30-35'inde kadına ve erkeğe bağlı nedenler bir arada görülüyor."

KESİN NEDEN

Erkeklerde kısırlığa yol açan faktörler, testisleri uyaran hormonların salınımı ile ilgili bozukluklar, doğrudan testislerdeki sperm üretimini bozan nedenler ve sperm kanalları ile ilgili bozukluklar ya da cinsel boşalmayı engelleyen nedenler olmak üzere 3 ana grupta değerlendiriliyor. Testislerde sperm üretimini bozan nedenler arasında, genetik anormallikler, inmemiş testis gibi anatomik anormallikler, aşırı sigaraalkol kullanımı, ağır metal ve radyasyona maruz kalma gibi nedenler, kabakulak gibi çeşitli enfeksiyonlar ve testis toplardamarlarının genişlemesi ile karakterize olan varikosel gibi bozuklukların da yer alabileceğini belirten Prof. Noyan, "Hastaların bir kısmında ise sperm üretimini bozan kesin bir neden saptanamıyor" diyor.

FARKLI YÖNTEMLER VAR
Erkek kısırlığının tedavisinde sperm parametrelerini düzeltebilmek için ilaç ve vitamin takviyelerinin yer aldığı tıbbi tedaviler ve cerrahi müdahaleler uygulanabildiğini söyleyen Prof. Noyan, "Hipofiz hormonlarının eksikliği gibi çeşitli hormonal bozukluklarda tıbbi tedavi etkili oluyor ve sperm parametreleri normale dönebiliyor. Doğrudan testise bağlı nedenlerde ise ilaç tedavilerinin etkinliği oldukça sınırlı" diyor. Varikosel hastalığı olanlarda uygulanan cerrahi tedavilerin de yararının tartışmalı olduğunu ve iyi seçilmiş hastalarda uygulanması gerektiğini belirten Prof. Noyan, "Dolayısıyla erkek kısırlığında, gereksiz cerrahi yöntemler ve uzun süreli etkisiz tıbbi tedavilerle zaman kaybetmemek önemli" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuk özleminde sorun iki taraflı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN