Makarnacılar şimdilik rahat

Giriş Tarihi: 26.6.2014
Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Beşler Makarna Genel Müdürü Kemal Çakmak, son dönemde Irak'ta meydana gelen olayların ihracatımızı derinden yaralayacağına ilişkin medyada yer alan haber ve demeçlerin gerçeği tam olarak yansıtmadığını ifade etti. Çakmak, şu anda Irak'a gönderilen ürünlerin yaklaşık yüzde 30-40'ının Silopi'de aktarma yapıldığını belirtti.

GÜNDELİK HAYAT SÜRÜYOR

Irak'ı Kürt Bölgesi, Şii Bölgesi ve Sünni Bölgesi olarak 3 kısımda değerlendirmek gerektiğini belirten Kemal Çakmak, "Kuzey Irak'ın Duhok iline bağlı Zaho ilçesi o coğrafyanın tabiri caizse alım merkezidir. Kürt bölgesinde yer alan Duhok, Erbil, Kerkük ve Süleymaniye'de can güvenliği ve mal gönderimi anlamında herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Kerkük'te dönem dönem patlama olayları cereyan etse de ticari faaliyetler ve gündelik hayat devam etmektedir" diye konuştu.

IŞİD TEHDİDİ
Çakmak, "Bağdat ve etrafını çevreleyen Şii bölgesinde de anormal bir durum söz konusu değildir. Beşler Grup olarak biz şu anda gerekli tedbirleri elden bırakmadan günlük 20-30 araç kadar karayoluyla sevkıyatlarımıza devam ediyoruz. Bununla beraber, karayoluyla yapılan sevkıyatlarda yaşanabilecek sıkıntılara tedbir olarak, Mersin limanı üzerinden Basra Körfezi'nde yer alan Umm Qasr limanına gemi yoluyla sevkıyat gerçekleştirme alternatiflerini de değerlendirmekteyiz" şeklinde konuştu. En büyük sıkıntının IŞİD'ın hakim olduğu Sünni olan Musul, Selahaddin, Anbar ve Basra bölgesinde yaşandığını belirten Çakmak, "Bu bölgeler can güvenliği ve ticaret bakımından riskli olarak değerlendirilebilecek yerlerdir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Makarnacılar şimdilik rahat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN