Şahin: Avrupa çifte standart yapıyor

Giriş Tarihi: 26.6.2014

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Brüksel'deki AB yerel yönetimler toplantısında AB ülkelerini Suriye ve Mısır konusunda çifte standart uygulamakla eleştirdi

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Belçika'nın Brüksel şehrinde "İyi Yönetim, Yerel ve Bölgesel Düzeyde Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik" konulu bir konuşma yaptı. Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi, Türkiye ile İlişkiler Çalışma Grubu'nun 15'nci toplantısına katılan Başkan Şahin, buradaki belediye başkanlarına ve AB yetkililerine Gaziantep'teki yerel yönetim modelleri ve belediyecilik ile ilgili bilgiler verdi. Yeni Büyükşehir yasasının mimarlarından olan Fatma Şahin, hayata geçirdiği ve tüm Gaziantepliler tarafından beğeni ile karşılanan belediyecilik modeli hakkında, Avrupa Birliği yetkililerine bir takım bilgiler aktardı.

'ELİNİZE SAĞLIK' DİYORLAR
Daha sonra konuyu Suriye'deki insanlık dramında ve Mısır'da yaşanan darbede çifte standarda getiren Şahin, Avrupa Birliği'ni (AB) her iki ülkeye çift standart uygulamakla eleştirdi. Fatma Şahin, Gaziantep'te kamplardakiler hariç 200 bin Suriyeli sığınmacıyı barındırdıklarını belirterek "Yurtdışından birçok misafirimiz, bakanlar ve büyükelçiler geliyor, 'ne kadar güzel yapmışsınız, elinize sağlık' diyerek dönüyorlar" dedi. AB'nin demokrasiye, kadın ve çocuk hakları başta olmak üzere insan haklarına verdiği önemi Suriye ve Mısır'da da ortaya koyması gerektiğini vurgulayan Fatma Şahin, "Suriye'de yüz binlerce kadın ve çocuk öldürülürken, Mısır'da canlı yayında darbe izlenirken AB'nin kendi demokrasi kriterleri ve standartları noktasında aynı hassasiyet içinde olmamasından üzüntü duyduk" ifadesini kullandı.

MÜZAKERELER YAVAŞ İLERLİYOR
Şahin, AB'nin Türkiye konusunda da çifte standart uyguladığını, birçok kriterin karşılanmasına ve hayata geçirilen önemli reformlara rağmen katılım müzakerelerinin siyasi engeller nedeniyle umulan hızda ilerlemediğini kaydetti. Fatma Şahin AB'ye "Bir ülke için koyduğunuz standardı başka ülke için uygulamazsanız güven kaybedersiniz" uyarısında bulundu. AB Bölgeler Komitesi'ndeki toplantıya Türkiye'den Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ve Türkiye'nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel de katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şahin: Avrupa çifte standart yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN