11 kilometrelik çevre operasyonu

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Nizip Çayı'na akan atıkların çevreyi kirletmemesi için 11 km boru döşedi

Giriş Tarihi: 28.6.2014
Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikaların arıtma deşarjından çıkan atık suların kirlettiği ifade edilen Nizip Çayı'nın arıtılması için boru hattı döşeme projesine başlandı. GASKİ ekiplerinin 1. etabını başlattığı boru döşeme projesinde toplamda 11 kilometrelik bir alanda kirli sular temizlenerek 1.6 metre çapında boruların içinden geçip dereye akacak. Böylece Salkım ve Adaklı Mahallesi sakinleri hem pis kokudan korunurken hem de bağ ve bahçede kullandıkları su temiz olmuş olacak. 1 yıl içinde yapılması düşünülen projenin daha erken bitirilmesini çabaladıklarını belirten Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Latif Karadağ, "Yaklaşık 2 ay önce başkanımız köylülere söz vermişti. Şimdi projesi tamamlandı, ihalesi yapılıp sözleşmesi de imzalandı" dedi.

MALİYETİ 10 MİLYON

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in GASKİ Genel Müdürlüğü'ne verdiği talimat doğrultusunda çalışmaların hızlandığını aktaran Karadağ, "Projemiz aslında 11 kilometrelik bir alanı kapsıyor. Ancak bu mesafe yeterli değil. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nden çıkan kirli sular Nizip Çayı ile birleşince bundan da ilk etkilenen Salkım ve Adaklı mahalleleri oluyordu. Projemizin bedeli yaklaşık 10 milyon lira olup, ihale yoluyla sözleşme tamamlandı. İşin toplam süresi 365 gün olacak. Ancak biz firmamızdan bu süreyi sonuna kadar kullanmalarını istemeyeceğiz, hızlı bir şekilde bitirilmesini isteyeceğiz" diye konuştu.

KORGE BORU DÖŞENECEK
GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler ise proje için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in talimatıyla en kısa zamanda krediyi temin ettiklerini ve sözleşmesini yaptıklarını söyledi. Proje'de 11 kilometre uzunluğunda ve 1,6 metre çapında korge boru döşeyeceklerini anımsatan Sönmezler, testlerin yapılmasına müteakip alanda hızlı bir şekilde çalışmalara başlanacağını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
11 kilometrelik çevre operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN