Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kürtçe şarkı yasağına sanatçılardan tepki

Kürtçe yasağı yüzünden programı iptal edilen Rojin, "Tam da kan durmuşken Mersin'deki bu yasak iyi olmadı. Başkan Burhanettin Kocamaz'dan açıklama bekliyorum" dedi

Giriş Tarihi: 28.6.2014
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın, belediye mekanlarında Kürtçe şarkıyı yasaklamasına, Kürt sanatçılar Rojin ve Şahe Bedo'dan kınama geldi. Yasak yüzünden düğün programı iptal edilen Rojin, "Tam da kanın durmuşken Mersin'deki bu yasak iyi olmadı. Başkan Kocamaz'dan açıklama bekliyorum" dedi. Mersin Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz hafta, Macit Özcan Spor Tesisleri'nde düğün yapan Ocak ve Balkan ailelerine, Kürtçe şarkının yasaklandığını bildirmişti. Bunun üzerine, Kürt sanatçılar Rojin, Şahe Bedo, Berdan Mardini ve Şehriban'ın, belediye tesislerindeki düğün programları iptal edilmişti.

TAM DA KAN DURMUŞKEN

Sanatçı Rojin, Kürtçe şarkı söylemenin yasaklanmasına son derece üzüldüğünü söyledi. Rojin, "Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın özel kalem müdürü ile konuştuk. Yasağın yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını söyledi. Ama bizim programlarımız iptal edildi" dedi. "Bizim mücadelemiz barış mücadelesi" diyen Rojin, "Bizim duruşumuz belli. Mücadelemiz halkların kardeşliğinden ve barıştan yana. Tam da kan durmuşken böyle bir tepki iyi olmadı. Başkan Kocamaz'dan açıklama bekliyorum" dedi. Düğüne gelen ancak yasak nedeniyle sahne alamayan sanatçı Şahe Bedo ise "Düğüne gittik. Bizimle birlikte belediyeye Berdan Mardini, Rojin ve Şehriban'ın da düğünde sahne alacağı söylenmiş. Fakat belediye görevlileri Kürtçe şarkı söyleneceği için kabul etmemiş. Biz o düğünde misafirdik. Düğün sahibi de gerekeni yapmayınca sahne almadan ayrıldık. Kürtçe şarkı yasağını kınıyoruz" diye konuştu.

STK'LARDAN PROTESTO
MHP'li Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın getirdiği anlamsız Kürtçe şarkı yasağı, sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen gösterilerle protesto edilmişti. Kürtçe şarkı yasağını, SABAH Güney gündeme taşımıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kürtçe şarkı yasağına sanatçılardan tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN