Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel Yapı'nın belediye kumpası

Giriş Tarihi: 30.6.2014

Paralel Yapı'nın eski Adana sorumlusu Tamer Barış Terkeşli, cemaat abileri tarafından Büyükşehir'e yönelik kurulmak istenen kumpası deşifre etti, Mustafa Tuncel'e yapılan oyunu detaylarıyla anlattı

Paralel Yapı'nın Adana'daki operasyonları tek tek açığa çıkmaya devam ediyor.. Bir dönem Paralel Yapı'nın Adana sorumluluğunu yapan Tamer Barış Terkeşli'nin yaptığı açıklamalar, cemaatin Büyükşehir Belediyesi'ni ele geçirmek için 3 aşamalı bir plan yaptığını, belediye kaynaklarından para aktarmayan dönemin Belediye Meclis Başkanvekili Mustafa Tuncel'e kumpas kurarak cezaevine girmesini sağladığını ortaya çıkardı.

PROVALAR ADANA'DA YAPILDI

Paralel yapılanmanın resmi olarak suça bulaştığının tespit edilebileceği yegane şehrin Adana olduğunu iddia eden Tamer Barış Terkeşli, "Bugüne kadar Türkiye'de yapılan büyün operasyonların provaları Adana'da mikro proje olarak ele alınmış, uygulamaya konulmuş ve bu uygulamaların nihayetine göre olası sorunlar tespit edilmiş. Büyüğe doğru giden proje sürecinde olası problemler öngörülüp bir daha yapılmama cihetine gidilmiştir" dedi.

BELEDİYEYİ ELE GEÇİRME PLANI
"Krizde fırsat vardır" anlayışıyla hareket eden paralel yapının Aytaç Durak'ın görevden alınmasının ardından Büyükşehir Belediyesi'nde ciddi bir kaotik ortamı da fırsat bilerek 3 aşamalı planını devreye soktuğunu savunan Terkeşli, şöyle dedi: Mevcut Başkanvekilinin veya başkan vekilliğine muadil güce sahip kişilerin cemaatin yanına çekilmesi planın birinci aşamasıydı. İkinci aşama kadrolaşma, üçüncü aşama ise menfaat temininin süreklilik arz etmesi.

ALDIRMAZ KUKLA BAŞKAN

Belediyeyi ele geçirme planı gereği ilk önce Zihni Aldırmaz ile tanıştığını anlatan Terkeşli, "Belediyeye gelip gittiğimiz süreçte Zihni Aldırmaz'ın hiçbir rol ve fonksiyonunun olmadığını gördük. Yani kukla bir başkanvekiliydi. Bütün güç ve yetki o dönem Meclis birinci başkanvekilliği yapan Mustafa Tuncel'in elindeydi. Mustafa Tuncel, belediyede yapılacak her olaya, her eyleme ileri derecede hakimdi. Aldırmaz'dan rantabl bir şey çıkacağı öngörülmedi ve yanındaki yeğeni Cengiz Dinçer'in biraz etkin olduğu anlaşılınca ona yönelmeye karar verildi" diye konuştu.

MUSTAFA TUNCEL ENGELİ

Dinçer'in Paralel Yapı'da yer almak istediğini iddia eden Terkeşli, açıklamalarını şöyle dürdürdü; "Dinçer, 'Biz sizin yapılanmamıza her türlü maddi desteği sağlamaya hazırız. Bu maddi desteğin sınırını siz belirleyin. Ancak bizim önümüzde Mustafa Tuncel engeli var' dedi. Mustafa Tuncel'i egale etme fikrini cemaat kanallarına ileten, bu konuda ciddi kulis faaliyeti yürüten Cengiz Dinçer'dir. Tabi burada Zihni Aldırmaz'ın hakkını da yememek gerekir. Zihni Aldırmaz, her fırsatta Mustafa Tuncel'in gitmesi gerektiğini, emniyette ve adliyede çok güçlü olduğumuzu bu bir an önce yapılırsa kendisinin rahat bir başkanlık sürecine gireceği, böylece bütün kaynakların sonuna kadar bize açılacağını söylüyordu. Yani bir şekilde Mustafa Tuncel'e yönelik operasyon çığırtkanlığı yapıldı."

PENSİLVANYA'YA GİTMEDİ

Mustafa Tuncel ile tanışmasının ardından sürece dahil edilmesini ve birlikte yürünmesini önerdiğini kaydeden Terkeşli, Paralel Yapı'nın istişare grubunun da Tuncel'i Fettullah Gülen ile görüşmek üzere Pensilvanya'ya gitmesine karar verdiğini açıkladı. Terkeşli, Tuncel'in "Barış şu an için böyle manevi bir ortama bedenen ve ruhen hazır değilim. Kendimi hazır hissetmiyorum. Beni mazur görün. Kendimi hazır hissettiğim bir süreçte bu davete icap ederim" yanıtının da sonun başlangıcı olduğunu söyledi. Terkeşli, daha önce de sohbet toplantısına katılmayı reddeden Mustafa Tuncel'in bu açıklamasının Paralel Yapı'da infiale neden olduğunu da sözlerine ekledi.

3 MİLYONLUK BEDEL

Paralel Yapı'nın dönemin Meclis Başkanvekili Mustafa Tuncel'e son bir şans tanıdığını bildiren Terkeşli şöyle devam etti: Paralel Yapı'nın yurt dışındaki faaliyetleri için 3 milyon liraya ihtiyaç vardı. Bu parayı onun vermesini ve 'Mustafa ne yapıyorsa yapsın. Resmi olmayan bir iş dahi olsa bile biz onu resmi bir iş yaparız, bakanlıktan görüş alırız. Emniyetin takibini kaldırırız. Karşılığında bedel olarak Mustafa beyin önünü açarız' dememi istediler. Tuncel bunu kabul etmedi. Bu tepki Paralel'in hoşuna gitmedi. 'Sen Tuncel ile rutin görüşmelere devam et, biz bandımıza Zihni Aldırmaz ve Cengiz Dinçer denklemini dahil edeceğiz. Daha sonra da belediye içerisinden bir memur üzerinden olayı resmileştireceğiz' türünden konuştular.

TUNCEL'İN KALEMİ KIRILDI

Paralel Yapı operasyon için düğmeye bastığını ancak operasyonun şekli konusunda kendisinin de kandırıldığını belirten Tamer Barış Terkeşli sözlerini şöyle tamamladı: Paralel Yapı'nın emniyet içerisindeki uzantıları Mustafa Tuncel'in Adana dışında olduğunu söyledi. Benim Tuncel'i aramamı, sadece bir gün gözaltında tutulacağını söylememi ve Tekir Yaylası'ndan alıp gelmemi istediler. Mustafa Tuncel gibi bir adam evinde bulunamadı, kaçtı imajının kendisinin imajını zedeleyeceğini bildirmemi belirttiler. Ben de gidip Mustafa Tuncel'e durumu anlattım. Adana'ya geldik. Tuncel gözaltına alındı. Emniyete gittim. Operasyonu yapan ve emniyetteki bağlantımız müdür A.M.D, beni çağırdı, 'Tuncel'in cezaevine girmesi ön görüldü. Rafa kaldırdıklarımızı da dosyaya ekledik. Geçmiş olsun' dedi. Şaşkına dönmüştüm. Bana dediklerinin aksi oluyordu. Paralel Yapı beni kandırmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel Yapı'nın belediye kumpası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN