Adana'da yayaların yürüyeceği yol yok

Adana'da kaldırımların araçlar tarafından işgal edilmesi, yayaları yola inmek zorunda bırakıyor. Trafikte sıkıntı yaşayan vatandaşlar, "Trafik zabıtası ve polis ekipleri sadece seyrediyor" diye tepki gösteriyor

Giriş Tarihi: 2.7.2014
Adana'nın kanayan yaralarından biri haline gelen trafik sorunu her geçen gün etkisini hissettirirken, trafik ihlallerine seyirci kalınması vatandaşın tepkisine neden oluyor. Yasalar yayalar için ayrılmış olan kaldırımların hangi şekilde olursa olsun işgal edilmesini yasaklarken, Adana'da bu kural işlemiyor. Kaldırımların ikili üçlü biçimde araçlar tarafından işgal edilmesi yüzünden yayalar yürümek için yola inmek zorunda kalıyor.

YASA "YAYA YOLU" DİYOR

Karayolları Trafik Kanunu'nda "Yalnız yayaların kullanımına ayrılmış olan kısım" olarak tanımlanan kaldırımlar Adana'da yayalara yasak bölge haline geldi. Adana'nın göbeğinde birçok cadde ve sokakta kaldırımlar araçlar ve işyerleri tarafından işgal edilince yayalar, yolun ortasında akan trafiğin içinde yürümek zorunda kalıyor. Vatandaşın kaldırım işgaline son verilmesi çağrısı ise karşılık bulmuyor.

YARA KANGRENLEŞTİ

Kaldırım işgalini yakıcı şekilde hisseden semtlerin başında gelen Reşatbey Mahallesi sakinleri, yetkililerin duyarsızlığından şikayetçi. Yaptıkları tüm uyarılara rağmen kanayan bir yara haline gelen sorunun çözülmediğini belirten vatandaşlar, kaldırım işgalinin her geçen gün büyüyerek kangrene dönüştüğünü savundu.

BELEDİYENİN YANI

Kaldırım işgallerinin Büyükşehir Belediyesi'nin yanı başında yaşanmasının olayın vahametini arttırdığını belirten vatandaşlar, "Biz belediyenin burnunun dibindeyiz. İki sokak ötemiz belediye. Belediye burnunun dibindeki bir sorunu göremiyor ve çözemiyorsa Adana'nın uzak bir noktasındaki sorunu nasıl çözecek?" diye tepki gösterdi.

"CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK"
Adalet Caddesi'nde oturan Nezihe Şaşkın (50) kaldırımda yürümenin artık hayal gibi geldiğini söyledi. Kaldırımların araçlar tarafından işgal edildiğini vurgulayan Şaşkın, "Tüm mahalleli yolun ortasında yürümek zorunda kalıyoruz. Bu yürüyenler arasında yaşlılarda var çocuklarda var. Hiç birimizin can güvenliği yok. Önlem alınması için bir insanın ölmesi mi lazım" dedi.

KALDIRIMLARA MANTAR
Aynı cadde üzerinde bir işyeri bulunan Serdar Çolak (33) ise, "İşyerimizin önündeki işgali önlemek için duba koyuyoruz. Ancak bu kesin bir çözüm olmuyor. Kesin çözüm yasaların uygulanmasında ve beton mantarların yerleştirilmesiyle sağlanır. Yetkililerden bu sorunu çözmek için harekete geçmelerini istiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'da yayaların yürüyeceği yol yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN