Mucitlere sanayici olma fırsatı

Giriş Tarihi: 2.7.2014
Akdeniz Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) organizasyonuyla bu yıl 2'incisi gerçekleşecek 'Mobilya Ar-Ge Proje Pazarı Yarışması'nda (MAPP) farklı uygulamalar öne çıkıyor. Buna göre projesi olan girişimcinin sanayici olması için destek verilecek. MAPP Yürütme Kurulu Başkanı Bülent Aymen, "Mobilyada inovasyon pek görülmemekle birlikte biz hedefimize ulaşabilmek için farklı uygulamalara gidiyoruz. Başarılı tasarımcılarımıza her türlü imkanı sağlayacağız" dedi.

İNOVASYONLA BAŞARIRIZ
Dünyada 170 milyar dolarlık ihracat pazarı bulunan mobilya sektöründe 2,2 milyar dolarla yüzde 1.5 oranında yer alan Türkiye'nin payını artırmak istediklerini dile getiren Bülent Aymen, bu hedefe Ar-Ge, tasarım, markalaşma ve inovasyonla ulaşılabileceğinin altını çizdi. 2050'de dünya mobilya ihracatının bir trilyon dolara yükselmesinin hedeflendiğini, Türkiye'nin de yüzde 4 pay almak istediğini ifade eden Aymen, "Fransa, Almanya, Hollanda, İngiltere gibi pazarlarda tercih ediliyoruz. Bu da son 5 yılda geldiğimiz kaliteyi gösteriyor. Bu ülkeleri iyi irdelemeliyiz. Yoksa 57,5 milyar dolarlık ihracatıyla dünyada birincisi Çin'le maliyetlerde rekabet etme şansımız çok düşük" dedi.

BAĞIMSIZ TASARIMCI

Dünya ihracat sıralamasında geçen yıl 18'nci sırada yer alan Türkiye'nin bu yılki performansıyla 15'inci sıraya yükseldiğini hatırlatan Aymen, 2023 hedefleri çerçevesinde 10 milyar dolarlık hedefle dünyada ilk 10 içerisinde yer almayı öngördüklerini söyledi. Fransa'nın mobilya ihracatında kg başına 7, Almanya'nın ise 4,5 dolarlık gelir elde ettiğini, Türkiye'nin 1.5 dolar seviyesindeki bu oranını süratle artırması gerektiğini aktaran Aymen, sözlerine şöyle devam etti: "Mobilya sektöründe inovasyon pek görülmemekle birlikte, makineleşmede teknolojide bir hareketlilik var. Bağımsız, dışarıdan tasarımcılar ile Ar-Ge merkezleri ile anlaşıp fark yaratabiliriz. Hiçbir yenilik tesadüf değildir. Bunun arkasında çok çalışma vardır. Bizlerde çok çalışarak hedefimize ulaşacağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mucitlere sanayici olma fırsatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN