Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kürtçe'ye yasak koymamız olmaz

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, belediye tesislerinde 'Kürtçeyi yasakladı' iddialarının asılsız olduğunu belirterek, "Sadece tesislere dışarıdan sanatçı getirilmesini uygun görmedik" dedi

Giriş Tarihi: 6.7.2014
SABAH Gazetesi Bölge Koordinatörü Ersin Ramoğlu ile SABAH Güney Haber Müdürü Temel Eren'i makamında ağırlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, son günlerde kent gündemini meşgul eden "Kürtçeyi yasakladı" iddialarına açıklık getirerek, "Bizim Kürtçe'yi yasaklamamıza ilişkin bir kararımız asla olmadı. Sadece belediye bünyesindeki tesislere dışardan orkestra ve sanatçı getirilmemesini istedik. Bununda sebebi tesislerimizde kendi orkestramızın ve sanatçımızın olmasından kaynaklıydı" dedi.

MERSİN KARDEŞLİK ŞEHRİ

Mersin'in kardeşlik ve barış kenti olduğunu ve bu havayı korumaya devam edeceklerini söyleyen Başkan Kocamaz, "Bizim yönetim anlayışımızda Kürt kardeşlerimizi ayırma, ötekileştirme gibi bir yaklaşım olamaz. Biz sadece tesislerimize dışarıdan sanatçı getirilmesini uygun görmedik. Bunun sanatçının kimliği ve ismi ile bir ilgisi de yok. Ancak bu kararımızdan sonra asılsız bir sürü iddialar ortaya atıldı. Ne olursa olsun biz kardeşliğimize zarar verecek her türlü çabanın karşısında oluruz. Bu böyle bilinmeli" diye konuştu.

ORGANİZASYONLAR TAMAMEN KALDIRILDI
Alınan yeni kararla artık belediye tesislerinde hiçbir şekilde düğün ya da benzeri törenlere izin verilmeyeceğinin de altını çizen Büyükşehir Başkanı Burhanettin Kocamaz, "Orası bir spor tesisi. Zaten bu tesisin düğünlere, nişanlara açılması çok yanlıştı. Biz şimdi tamamen bunu kaldırdık. Orada çocuklarımıza yüzme kursu açtık. Akşam düğün gibi organizasyonlara açık olunca tesis kirleniyor. Oysa spor sağlıklı ortamlarda yapılmalı. Ayrıca Mersin İdmanyurdu burada kamp yapıyor. Futbolcu odasında dinlenirken, bir yandan davul zurna çalınması olacak şey değil" dedi. Önceden yapılan rezervasyonlar geçerli olacak ama yeni talepler kesinlikle kabul edilmeyecek"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kürtçe'ye yasak koymamız olmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN