Erken fıstık altın ödülü kazandırdı

Gaziantep'te mevsiminden önce Antepfıstığı yetiştiren çiftçi, Ticaret Borsası tarafından Cumhuriyet altınıyla ödüllendirildi

Giriş Tarihi: 9.7.2014
Gaziantep'in Karkamış ilçesine bağlı Yolağzı köyünde çiftçilik yapan Vedat Ünal, 2014 yılının ilk ben antepfıstığını yetiştirerek Gaziantep Ticaret Borsası'na (GTB) getirdi. Hasat mevsiminden yaklaşık 1 ay önce olgunlaşarak doğal rengine kavuşan yılın ilk ben fıstığı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu'na teslim eden Ünal'a Cumhuriyet altını hediye edildi. Fıstığı teslim alan GTB Başkanı Tiryakioğlu, Ünal'ın isteği üzerine ödül olan Cumhuriyet altınını, Ünal'ın 10 yaşındaki yeğeni Emir Ünal'a taktı. Antepfıstığı üretimini teşvik etmek amacıyla her yıl ilk ben fıstığını yetiştiren çiftçilere sembolik olarak Cumhuriyet altını verdiklerini hatırlatan GTB Başkanı Tiryakioğlu, "Amacımız bölgemizin en temel ürünlerinin başında gelen antepfıstığı üretimine olan ilgiyi arttırmak ve ilk ben fıstığını yetiştiren çiftçilerimizin diğer üreticilerimize örnek olmalarını sağlamak" diye konuştu.

MOTİVASYONUMUZ

Antepfıstığı yetiştiriciliğinin artması ve teşvik sistemi içerisindeki yerini alması için Tarım Bakanlığı nezdindeki çalışmalarını ortak akıl heyetiyle birlikte aralıksız sürdürdüklerini dile getiren Tiryakioğlu, "Fıstığımızla ilgili devam eden bu yoğun çalışmaların içerisinde bugün ilk ben antepfıstığını borsamızda görmekten mutluyuz" dedi.

AY ÖNCE OLGUNLAŞTI

Gaziantep'te yılın ilk mahsul ben antepfıstığını yetiştirdiği için çok sevinçli olduğunu ifade den çiftçi Vedat Ünal ise "Köyümüzde 60 dönüm antepfıstığı arazimiz var. Bunların içerisinde yaklaşık 30 ağacımız normal hasattan 1 ay önce olgunlaşarak kırmızı ben haline geldi. Ağaçlardan topladığım yaklaşık 5 kilogram fıstıkla borsaya gelerek ilk fıstık için müracaatta bulundum. Fıstık üretimi için verilen ödülden dolayı borsamıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erken fıstık altın ödülü kazandırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN