Meslek tercihinde ailelere uyarı geldi

Prof. Dr. İsmail Hakkı Çağatay, LYS sonrası öğrencilerin meslek seçiminde aileleri uyardı

Giriş Tarihi: 9.7.2014
LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencilerde ve ailelerinde tercih heyecanı başladı. Geleceklerini şekillendirecek olan mesleklerine dair alacakları temel eğitimlerin seçiminde fakülte ya da bölümü netleştiremeyen öğrenci ve onları yönlendiren velilere Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Çağatay'dan uyarı geldi.

ÖĞRENCİLER KARARSIZ
Öğrencilerin çoğunluğunun hangi mesleği seçeceği konusunda kararsız durumda olduğunu vurgulayan Çağatay, "Öğrencinin meslek seçimi konusunda kararsız olmasının nedeni genel olarak liseyi bitirmiş bir öğrencinin kendisini yeterince tanıyamaması, hangi özelliklerinin daha ön planda olduğunu kavrayamaması, meslekleri yeterince anlayamaması ve belki de en önemlisi de ailelerin kendilerinin önerecekleri meslek konusunda genellikle yönlendirici olmalarıdır" dedi.

YANLIŞ YÖNLENDİRME

Ailelerin yönlendirici olmasının çocuğun kendi fiziksel, duygusal özelliklerine en uygun mesleği seçmeleri konusunda yanlış bir yönlendirmeye neden olduğunu bildiren Çağatay, "Bunun sonucunda mesleğini sevemeyen ve bu nedenle de başarılı olamayan birçok insan bulunmaktadır. Bu ise hem çocuğun ileride hayatı boyunca mutsuz olmasına, işinde gerekli çalışma azmini yakalayamamasına neden olur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meslek tercihinde ailelere uyarı geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN