Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çözüm sürecine sağlıklı adımlar

AK Parti İl Başkanı ve Kahramanmaraş Baro Başkanı Metin Doğan, Türkiye'nin küresel aktör olabilmesi için mutlaka terör belasından kurtulması gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 11.7.2014
Başkan Metin Doğan, büyük ülke olma idealindeki Türkiye'nin küresel aktör olabilmesi için mutlak suretle terör belasından kurtulması ve yarınlara daha güvenle bakması lazım geldiğini belirterek, "Çözüm süreciyle oluşan huzur ve güven ortamında somut adımlar atılması için hazırlanan yasa tasarısının atılan adımların hukuki alt yapısını oluşturacak. Tasarının TBMM'de tamamlanarak yasalaşması halinde sürece büyük bir ivme kazandıracak. Türkiye artık terör belasında bir an önce kurtulmalı. Ülkede huzur ve güven ortamı tesis edilmeli" dedi.

SÜRECİN İÇERİĞİ ÖNEMLİ

AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı ve Baro Başkanı Metin Doğan, SABAH Güney'e yaptığı özel açıklamasında şunları söyledi: "Yasadışı terör örgütü KK yaklaşık 10 bin insanıyla dağlarda. Oradaki militanlar dağdan indirilmediği, sosyal topluma rantabilite edilmediği ve hayatın içinde yaşamaya başlamadığı müddetçe çözüm sürecinin hedefine ulaşması, huzurun sağlanması mümkün değildir. Bu nedenle paket içerik açısından önem arz ediyor. Büyük ülke olma idealindeki Türkiye'nin küresel aktör olabilmesi için mutlak suretle terör belasından kurtulması ve yarınlara daha güvenle bakması lazım." Ülkenin 2023 hedefine ulaşabilmesi açısından kendi içerisindeki Kürt sorunundan kurtulması ve buna nihai bir çözümün oluşturması gerektiğini dile getiren Doğan, "AK Parti hükümeti bu anlamda önemli bir insiyatif alarak 30 yılı aşkın süredir çözülmeyerek kangren haline gelen, 30 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine, on binlerce gencin hayatının baharında şehit düşmesine neden olan bu acı olayı bitirmek için büyük bir hamle başlattı" diye konuştu. Doğan, 15 aydır şehit haberinin gelmemesinin bile çözüm sürecindeki başarının en büyük kazançlarından biri olduğunu sözlerine ekledi.

ARTIK ANALAR AĞLAMIYOR

Başkan Av. Metin Doğan, ülkenin 30 yıldan bu yana kanını emen, enerjisini tüketen terörün bitirilmesi noktasında hükümetin attığı adımlar sayesinde son 2 yıldır artık Türkiye'de annelerin evlatları için gözyaşı dökmediğini ve ülkede şehit acısı yaşanmadığını söyledi. Türkiye'de teröre şehit veren en fazla iller arasında Kahramanmaraş'ın da bulunduğunu söyleyen Doğan, "Kahramanmaraş 140 evladını teröre şehit verdi. Şimdi bu çözüm paketiyle artık edelerin anasının gözyaşı akmayacak. Analar evlatlarını vatan görevine güle oynaya gönderecek, güle oynaya karşılayacak" dedi.

PAKETTE NELER VAR:
• Gerekli görülmesi halinde, yurtiçindeki ve yurtdışındaki kişi, kurum ve kuruluşlarla temas, diyalog, görüşme ve benzeri çalışmalar yapılmasına karar verir ve bu çalışmaları gerçekleştirecek kişi, kurum veya kuruluşlar görevlendirir.
• Silah bırakan örgüt mensuplarının eve dönüşleri ile sosyal yaşama katılım ve uyumlarının temini için gerekli tedbirleri alır.
• Bu Kanun kapsamında yapılan çalışmalar ile alınan tedbirlere ilişkin kamuoyunun doğru ve zamanında bilgilendirilmesini sağlar.
• Alınan tedbirlere ilişkin uygulama sonuçlarını izler ve ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüm sürecine sağlıklı adımlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN