Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havuz çoğalsın ücretsiz olsun

Sulama kanallarının can pazarına dönüştüğü Adana'da sivil toplum örgütü temsilcileri çözüm yollarını tartıştı. Ortak düşünce, kentteki havuz sayısının arttırılıp, çocuklara ücretsiz olması

Giriş Tarihi: 12.7.2014
Adana'da her yıl onlarca insanın can vermesine neden olan sulama kanallarındaki ölümlere dur demek için sivil toplum örgütleri de hareketlendi. Böylesine bunaltıcı kentlerde insanların suya girip serinleme ihtiyacı duyduğunu belirten İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Nazım Biçer, "İmkanı olan denize, yaylaya, olmayan ise kanala gidiyor. Dikkat edin ölümlerin çoğu dar gelirli aile çocukları" dedi. TMMOB Şehir Plancıları Odası Adana Şube Başkanı Gülcan Ulutürk, DSİ'nin belediyelerle işbirliği içinde birlikte hareket etmesini isterken, Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir de, konuya tarımsal ve sosyal boyuttan bakılmasını istedi.

YAYGINLAŞSIN

Sıcaktan bunalan insanların serinleme ihtiyaçlarını karşılaması için özellikle dar gelirli ailelerin yoğunlukta olduğu mahallelerde ücretsiz yararlanabileceği havuzların yaygınlaştırılmasını isteyen İMO Adana Şube Başkanı Nazım Biçer, "Özellikle bu havuzlar kanallara yakın noktalarda yapılırsa ölümlere engel olacağını düşünüyoruz. Ücretsiz havuz sayısı artarsa çocuklar buraya girip serinleyeceğinden kanaldan uzak duracaktır" dedi. Biçer, bunu cazip hale getirmek ve alışkanlık yaratmak için çocuklara havlu, şort bile hediye edilebileceğini de söyleyerek, "Bunun maliyeti ne olabilir ki? Sonuçta hiçbir şeyin değeri canla ölçülmez" diye konuştu. Havuzların yanı sıra kanal çevresinde alınacak önlemler konusuna da değinen Biçer, şunları söyledi; "Kanallara girilememesi için kaldırım düzenlemeleri ve korkuluk düzenlemelerinin yapılması gerekir. Kaldırım düzenlemesine de ciddi anlamda ihtiyaç var. Adana'da son günlerde kanala uçan araba sayısı da hayli arttı. Kaldırımlar araçlar savrulsa bile yolun içinde kalacak şekilde olmalı. Sadece çocuklar için değil trafik kazaları için de bu önlemler şart"

ORTAK HAREKET EDİLSİN

Tarım alanları açısından önemli bir işleve sahip olan sulama kanallarının DSİ'nin sorumluluğunda olduğunu anımsatan TMMOB Şehir Plancıları Odası Adana Şube Başkanı Gülcan Ulutürk, boğulmaların önüne geçilmesi için DSİ'nin belediyelerle işbirliği içinde birlikte hareket etmesini, istendiği takdirde oda olarak proje desteği sağlayabileceklerini söyledi.

GİRİŞ ÜCRETSİZ

Adana'daki iklim koşulları nedeni ile vatandaşların serinleme ihtiyacı duyduğunu vurgulayan Ulutürk, "Mutlaka çocukların, gençlerin spora teşvik edilmesi gerekiyor. Bunlardan biride Adana'nın en çok ihtiyacı olan yüzme alanları. Var olanlar yetersiz herkes ulaşamıyor. Kanal çevresinin yeniden tasarlanması, spor alanlarıyla da desteklenmesi gerekiyor. Bu havuzlara giriş ücretsiz olduğu takdirde çocuklar da kanalları kullanmak istemeyecektir" diye konuştu.

EĞİTİM, TEDBİR, HAVUZ

Adana'da sulama döneminin başladığı Mayıs ayından Eylül ayına kadar yüzme bilmeyenlerin yüzme öğrenmek ve sıcaktan bunalan insanların da serinlemek amacıyla kanallara girmesi sonucu çok sayıda boğulma vakasıyla karşı karşıya kalındığını belirten TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir, konuya tarımsal ve sosyal boyuttan bakılmasını istedi. Karademir, yüzmeyi engelleyici tedbirlerin arttırılmasının önemine dikkat çekti.

ÇOCUKLARA EĞİTİM
Öncelikle ailelerin, yerel yönetimlerin, sosyal hizmetlerin konuyla ilgili çocuklarımıza sahip çıkması gerektiğini vurgulayan ve özellikle yerel yönetimlere büyük görev düştüğünü kaydeden Karademir, "Bizce yapılması gereken çevre korunaklarıyla beraber çocuklarımıza yönelik sosyal politikaların uygulanması. Yerel yönetimlerce ve sosyal hizmet kurumlarınca çocuklarımıza bu konuyla ilgili eğitim verilmeli. Ailelerimizin çocuklarımıza sahip çıkması ve çocuklara vermesi gerekir" dedi.

ÖNLEMLER GELİŞTİRİLMELİ
DSİ'nin son yıllarda yaklaşık 18-20 milyon TL harcayarak kanalların çevresinin demir korunakla çevrilmesinin doğru bir yaklaşım olduğunu belirten Karademir, "Buna rağmen kanala girildiğini görüyoruz. Bu önlemin biraz daha geliştirmenin yolları aranmalı. Boğulmaların temelinde çocukların yüzme sporunu gerçekleştirme istekleri ve serinleme faaliyeti yatıyor. Şehrin değişik yerlerine yapılacak olan ve girişlerin ücretsiz, yüzme antrenörlerin olduğu havuzlar yapıldığı takdirde kanallara karşı caydırıcı olacaktır" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havuz çoğalsın ücretsiz olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN