Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak'a ihracattaki sıkıntılar Bakan Yardımcısı'na anlatıldı

Giriş Tarihi: 12.7.2014
Güneydoğu'nun en çok ihracat yaptığı ülke konumunda olan Irak'ta son dönemlerde yaşanan olaylar ve ticaretle ilgili sıkıntılar Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri'nde (GAİB) masaya yatırıldı. Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, başkanlık yaptığı toplantıda ihracatçıların sorunlarını dinlerken, "Devlet olarak üzerimize düşeni yapacağız" dedi.

İHRACATTA HIZLI DÜŞÜŞ
Toplantının açılışında konuşan GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Irak'a ihracatta son 1,5 aydır bu ülkede yaşanan olaylardan dolayı ciddi sıkıntılar olduğunu belirterek, "Bölge olarak ihracatımızın neredeyse yüzde 50'sini yaptığımız Irak'ta meydana gelen bu olaylar bizleri olumsuz şekilde etkilemekte. Son olayların başlamasından sonra ihracat yüzde 40 oranında azaldı" dedi.

ALTERNATİFLER DEVREDE

Irak'taki sorunların çözüleceğine inandıklarını söyleyen Çıkmaz, "Irak'taki mesele neticede düzelecek ve bizim için vazgeçilmez bir ülke. Alternatif yollar arıyoruz. Şu anda güneye Basra üzerinden konteynır taşımacılığı başladı. Gemi ve Ro-RO seferleri ile bunu desteklememiz lazım. Bunun için de devletimizin maddi anlamda devreye girmesi gerekiyor. Yine ihracatçıların bankalarla ilgili sıkıntıları var. Bankalar hemen olumsuz yaklaşmaya başladı, bunun düzelmesi lazım" diye konuştu.

IRAK ÖNEMLİ

Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım ise Irak'ın Türkiye ve özelikle Gaziantep' için önemine dikkat çektiği konuşmasında Irak'a yapılan ihracatta alternatif yollar, alternatif taşımacılık, güvenlik ve banka hizmetleri gibi konuları masaya yatırdıklarını belirtti. Yıldırım, "Alınacak tedbirler hususunda tüm ihracatçılarımızın görüşlerini alarak hareket etmek istiyoruz. Bankacılık sektörü de olaya sadece kendi gözüyle bakmamalı, onlarla da toplantı yapacağız. Biz de devlet olarak üzerimize düşeni yapacağız" şeklinde konuştu.

YOĞUN KATILIM
Çözüm arayışı toplantısına, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan, Tekstil ihracatçıları Birliği Başkanı Sami Konukoğlu, Hububat- Bakliyat İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya ile firmaların temsilcileri katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'a ihracattaki sıkıntılar Bakan Yardımcısı'na anlatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN