Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana Adalet Binası 1000 günde bitecek

Giriş Tarihi: 13.7.2014

Türkiye'nin en büyük 3'ncü adliyesinin temeli Adana'da atıldı. Başsavcı Ali Yeldan, "Hizmete girdiğinde ülkemizin en modern adalet binaları arasında yer alacak" dedi

Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından yaptırılan ve tamamlandığında Türkiye'nin en büyük 3'üncü adliyesi olacak olan Adana Adliye binasının inşaatı tam gaz devam ediyor. Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan ile Başsavcı Vekilleri Cumali Tülü ve Mehmet Arıkan, Köprülü mahallesinde devam eden inşaat alanına giderek Proje Müdürü Şavkı Sağır'dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

TOPRAK ÜNİVERSİTEYE

Proje Müdürü Şavkı Sağır, hafriyat çalışmalarının devam ettiğini belirterek, "12 metre aşağıya indik. Ancak eksi 7 metrede yeraltı suları çıktı. Şu an tahliye yapılıyor. Su seviyesinin düşmesinin ardından betonarme imalatına başlayacağız" dedi. Sağır, inşaat alanından her gün 5 bin metreküp toprak malzeme çıktığını belirterek, "Bugüne kadar 150 bin metreküp malzemeyi belediye sahasına döküyorduk ancak bundan sonra Çukurova Üniversitesi'ne dökülecek" dedi.

ÇOK RAHAT KULLANIM
Başsavcı Ali Yeldan, temelin Ramazan bayramından sonra atılmasının planlandığını vurgulayarak, "İnşaatın bin iş gününde tamamlanması ön görülüyor. Adana Adliye Binası, 2 bodrum kat, zemin kat ve yükseği 6 katlı olarak inşa edilecek. 16 bölümden oluşacak. Binamız hizmete girdiğinde, Türkiye'nin en büyük ve en modern adalet binaları arasında yer alacak. Fiziki yapısı ve peyzaj düzenlemeleriyle herkesin çok rahat kullanabileceği bir yapı olacak" diye konuştu.

RAKAMLARLA ADLİYE BİNASI
Toplam 58 bin metrekare alana inşa edilecek adalet binasının 30 bin metrekaresine bina oturumu, 28 bin metrekaresine ise yol, çevre düzenlemeleri ve peyzaj çalışmaları yapılacak. Binada 209 cumhuriyet savcısı odası, 310 hakim odası, 180 mahkeme, 119 adet çeşitli müdürlük ve idari hizmet amaçlı oda, 325 arşiv ve emanet deposu, 6 yemekhane ve kafeterya ile bebek bakım odası, kuaför, kütüphane, 400 kişilik konferans salonu yer alacak. Ayrıca bina PTT, banka ve tabiplik gibi sosyal ve fiziksel ihtiyaçları karşılayacak birçok donatı da yer alacak. Bunların yanı sıra hem personelin hem de vatandaşların kullanabileceği bin 132 araç kapasiteli kapalı, 470 araç kapasiteli açık olmak üzere toplam bin 602 araç kapasiteli otoparkı bulunacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana Adalet Binası 1000 günde bitecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN