Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hkü'nün başarısı

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Hukuk Fakültesi, Türkiye'den Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği'ne üye olan 4'ncü fakülte oldu

Giriş Tarihi: 13.7.2014
Daha mezun vermemesine rağmen Türkiye'nin önde gelen hukuk fakülteleri arasında yerini alan ve Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği'ne (ELFA) Türkiye'den üye olan 4'üncü fakülte olmayı başaran Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Hukuk Fakültesi öğrencilerini pratikte de iyi yetiştiriyor. Dekan Prof. Tamer İnal'ın hedefi öğrenciler mezun olduğunda 4 yıllık bir avukatın tecrübesine sahip olmaları.

DAVET ONLARDAN GELDİ

Prof. Dr. İnal, "ELFA Avrupa'da ve dünyada çok saygın olan bir birlik. Üye olmaya bizi onlar davet etti. Lizbon'dan St. Petersburg'a kadar Avrupa'nın 200 hukuk fakültesinin üye olduğu bu birliğe seçilerek davet edilmemiz bizim için çok önemli " diye konuştu. Eğitimin önemli bir parçası olan bilimsel toplantılara ayrı bir önem verdiklerini belirten İnal, "Geçen yıl Sağlık Hukuku Sempozyumu yaparak önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptık. Bu yıl da Usul Hukuku Sempozyumu yaptık, bu da muhteşem geçti. Bilimsel düzeyi çok iyi oldu" dedi.

BÜYÜK BAŞARI
Öğrencilerin pratiklerini geliştirmeye çalıştıklarını söyleyen Prof. Dr. Tamer İnal, "Yine bu yıl da kurgusal hukuk yarışmasına katıldık. 16 üniversitenin katılabildiği yarışmada bize verilen konu üzerinde ilk 8 arasına girdik. Sonra öğrencilerimiz müsabakayı yüz yüze jüri önünde yaparak ilk 5 arasına kaldık. Diğer üniversitelerin son sınıf öğrencileri de katılmasına rağmen bizim ilk sınıflardaki öğrenciler önemli bir başarıya imza attılar" diye konuştu.

HUKUK KLİNİĞİ

Öğrencileri adliyeyle erken tanıştırdıklarını söyleyen İnal, "Öğrencileri 1. sınıftan itibaren mahkemeye götürüyoruz. Öğrencilerimiz adliyeye giderek davaları izliyorlar. Hâkimler çok ilgi gösteriyorlar, hatta bazı duruşmalarda öğrenciler için açıklama bile yapıyorlar. Yine öğrencilerimizin eğitim için bir hukuk kliniği kurmak istiyoruz. İşin baro ile olan boyutu var, onu araştırıyoruz. Bu öğrencilerimizin pratik çalışmayı öğrenmeyi, asistanlarımızın da bilgilerini pekiştirmelerini sağlayacaktır. Amacımız buradan mezun olan öğrenci en az 4 yıllık avukat tecrübesine sahip olabilsin" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hkü'nün başarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN