Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalp kasındaki yırtık 'şemsiye' ile onarıldı

Giriş Tarihi: 14.7.2014

Kalbindeki yırtık nedeniyle ölüm riski yüzde 99,7 olan Cumali Çıkla, Acıbadem Adana Hastanesi'nde başarıyla yapılan 'şemsiye' yöntemiyle hayata tutundu

Mersin'in Tarsus ilçesinde yaşayan emekli gazeteci Cumali Çıkla'nın (52), kalp kaslarında kriz nedeniyle oluşan yırtık, Acıbadem Adana Hastanesi'nde 'şemsiye' yöntemiyle kapatıldı. Türkiye'de ve dünyada nadiren uygulanan yöntem sayesinde Cumali Çıkla, yüzde 99,7'lik ölüm riskinden kurtuldu. Operasyon hakkında bilgi veren Prof. Dr. Alpay Turan Sezgin ise şemsiye yönteminin dünyada nadiren uygulandığını belirtti.

8 KİŞİLİK EKİP YAPTI

Evli ve 2 çocuk babası olan Cumali Çıkla'nın ölümle yaşam arasında gidip gelmesine neden olan süreç, bundan yaklaşık 1 ay önce yüksek tansiyon şikayetiyle Mersin'de bir özel hastaneye gitmesiyle başladı. Çıkla'nın kalp krizi geçirdiğini belirleyen uzman hekimler, önce bypass ameliyatıyla tedavi etmek istedi. Ancak bundan vazgeçen hekimler, Çıkla'yı Acıbadem Adana Hastanesi'ne yönlendirdi. Çıkla'nın durumunu tetkik eden Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Alpay Turan Sezgin, 'şemsiye' yöntemiyle yırtığın onarılmasına karar verdi. Hastanede genel anestezi altında gerçekleşen operasyon Prof. Dr. Alpay Turan Sezgin ile Yrd. Doç. Dr. Gülcan Adalı ve Uzm. Dr. Eda Tokuççu'nun da bulunduğu 8 kişilik ekip tarafından yapıldı.

ÖLÜM RİSKİ YÜKSEKTİ
Hastanın kasığından girilerek gerçekleştirilen ve 2 saat süren operasyonda Çıkla'nın kalbine şemsiye adı verilen yöntemle müdahale edilerek yırtık onarıldı. Yoğun bakımda kontrolü devam eden Cumali Çıkla, kendini iyi hissettiğini söyledi. Operasyon hakkında bilgi veren Prof. Dr. Alpay Turan Sezgin ise şemsiye yönteminin dünyada nadiren uygulandığını belirtti. Prof. Dr. Sezgin, Cumali Çıkla'nın durumundaki hastaların yüzde 99,7'sinin, operasyon yapılmaması halinde 1 yıl içinde hayatını kaybettiğini belirterek "Hastamızın şansı, bir ay boyunca kontrol altında olması ve hayatta kalması. Yoksa o bir ay içinde hayatını kaybetme riski çok yüksekti" diye konuştu. Prof. Dr. Sezgin, hastanın durumunun iyi olduğunu kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalp kasındaki yırtık 'şemsiye' ile onarıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN