Sözlü'yü eleştirdi aboneliği kesildi

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'yü eleştirdiği için yıllık aboneliği iptal edilen Toros Gazetesi geri adım atmadı. Erden Arat, "Kimse bize yön veremez" dedi

Giriş Tarihi: 14.7.2014
Adana Büyükşehir Belediyesi, Başkan Hüseyin Sözlü'yü eleştiren haber ve yorumlara yer veren Toros Gazetesi'nin aboneliğini 'Yayın politikanızı beğenmiyoruz' gerekçesiyle yenilemedi. Gazetenin İmtiyaz Sahibi Erden Arat karşılaştıkları uygulamaya "Başkan bizi beğenmiyor diye yayın politikamızı değiştiremeyiz. Kaldı ki ben bile haberci ve yazar arkadaşlarıma karışmam. Kimse bize yön vermeye kalkışmasın. Toros, 20 yıllık bir gazete. Sayfa sayımız 12'ye çıkmıştı, Ağustos'ta 16 olacak. Ankara'da da büro açacağız. Bunlar Sözlü'nün 3 tane aboneliğiyle olmuyor" dedi.

BAŞKALARINA DA YAPTILAR

Hüseyin Sözlü seçildikten sonra gazetecilik görevi gereği Büyükşehir Belediyesi hakkında olumlu gelişmelerin yanı sıra olumsuzlukları da yazdıklarını, özellikle sporla ilgili yanlış icraatları eleştiren haber ve yorumlara yer verdiklerini belirten Arat, Başkan'ın tahammülsüzlük gösterdiğini söyledi. 8 Temmuz tarihinde gazetenin ilgili personelinin, biten abonelik sözleşmesinin yenilenmesi için Büyükşehir Belediyesi'ne gittiğini kaydeden Erden Arat, "Arkadaşlarımıza 'Yayın politikanızı beğenmediğimiz için başkanla karar aldı. Aboneliğinizi yenilemiyoruz' demişler. Bizim gibi birkaç gazeteye daha aynısını yapmışlar" dedi.

MİNNET BORCUMUZ YOK

Arat şöyle devam etti: "Bir başkan bizi beğenmiyor diye yayın politikamızı değiştirecek değiliz. Biz Adana halkına güveniyoruz. Yola çıktığımızda Hüseyin Sözlü yoktu. İyi yayın yapıp yapmadığımıza Adanalılar karar verir. Benim bile haberci ve yazar arkadaşlarıma karışmadığım bir gazetenin yayın politikasına kimse karışamaz. Hiçbir belediye yayın politikamızı yönlendirmeye kalkışmasın. Biz ne abonelikle ne de ilanla yayınlarımıza müdahale ettirmeyiz. Bizim gazetecilik dışında bir işimiz yok. Sözlü'ye minnet borcumuz da yok. Ama Sözlü'nün Adanalıya minnet borcu var. Çünkü onu başkan seçti."

TOROSLAR'I AŞIYORUZ
Toros Gazetesi'nin 20 yıldır yayın yapan, 13 kişinin emeğiyle hazırlanan bir gazete olduğunu kaydeden Erden Arat, büyümeye ve Adana'nın sesi olmaya devam edeceklerini söyledi. Arat, "Sayfa sayımız bir süre önce 8'den 12'ye çıkmıştı, Ağustos'ta 16 olacak. Ankara'da ve Mersin'de de büro açacağız. Adana'nın sesini Ankara'da duyuracağız. Yani Toros Gazetesi, Toroslar'ı aşıyor. Bunlar Sözlü'nün 3 tane aboneliğiyle olmuyor. Kimse bizim yayın politikamıza müdahale edemez. Biz, Demirspor 2 hoca ve 1 menajer için 3 milyon liralık sözleşme yapıldığını yazmayacağız da ne yazacağız? İşe alınan kişi 48 saat geçmeden görevden alındığında yazmayacağız da ne yazacağız?" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sözlü'yü eleştirdi aboneliği kesildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN