Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aladağlar'ın keşfi

Adana, Niğde ve Kayseri sınırları içinde yer alan doğa harikası Aladağlar, yabancıların ardından yerli dağcıların da tırmanış listesine girmeye başladı

Giriş Tarihi: 15.7.2014
Deniz seviyesinden 3 bin metre ve daha fazla yükseklikteki onlarca zirvesi, vadileri, trekking parkurları, Yedigöller, Hacer Ormanları ve Kapuzbaşı Şelaleleri ile yabancıların ilgi odağı olan Aladağlar'ı, son yıllarda Türk dağcıları da keşfetti. Niğde, Kayseri ve Adana sınırları içinde yer alan Aladağlar, 55 bin hektarlık alanı kaplıyor. Toros sıradağlarının en yüksek zirvelerinin bulunduğu Aladağlar, jeolojik olarak ilginç yapısıyla çok sayıda zirveye, vadiye, göllere ve şelalelere sahip.

ETEKLERİ ORMAN KAPLI

Bölgenin zirveleri bitki örtüsünden yoksunken, alt kesimlerde otsu bitkiler, düşük rakımlı kesimlerde ise kızılçam, karaçam ve köknar ormanları bulunuyor. Dağcıları cezbeden zirvelere sahip Aladağlar'da özellikle Demirkazık, Kızılkaya, Kaldı ve Emler zirveleri büyük ilgi görüyor. Trekking yapmak isteyenler ise Sokullupınar'dan başlayarak, Soğukpınar'a uzanan parkurda vadilerden ve Yedigöller'den geçerek Hacer Boğazı'nı aşıyor, ardından Kapuzbaşı Şelaleleri'ne ulaşıyor. Aladağlar, Türkiye'de yurt içi ve yurt dışından dağcıların en fazla rağbet ettiği dağlar arasında bulunuyor.

MALİYETLER ARTTI

Bölgeye tur düzenleyen şirketin müdürü Mehmet Dönmez, dağcıların Aladağlar'a tur kapsamında ya da bireysel olarak geldiklerini söyledi. Aladağlar'ın özellikle yabancı dağcılardan büyük ilgi gördüğünü kaydeden Dönmez, şöyle devam etti: "Son yıllarda Türk dağcılarının da ilgisi arttı. Bizim müşterilerimizin tamamına yakını yabancı dağcılardan oluşuyor. Geçen yıllarda Aladağlar'a gelen yabancı dağcı sayısı 2 bin 500'ün üzerindeydi. Bu sayı son yıllarda yüzde 30-40 azaldı. Bunun sebebi ise ülkemiz ve çevresinde yaşanan gelişmeler ile maliyetlerin artması" diye konuştu.

ATMOSFERİ ÇOK FARKLI

Bir seyahat firmasının Müdürü Cüneyt Karapınar ise Aladağlar'ı Kapadokya ile bir bütün olarak pazarladıklarını belirterek, "Aladağ turları genelde 5-6 günlük oluyor. Zirve ve trekking yaparak çadırlarda konaklıyorlar ve Aladağlar'ın muhteşem atmosferi ile güzelliklerini keşfediyorlar" dedi. Karapınar, şöyle devam etti: "Dünyada birçok dağ var. Zirvesi için gidersiniz. Aladağ ise farklı bir atmosfere sahip. Zirveleri, manzarası, gölleri, vadileri, şelaleleri ve doğallığını koruması nedeniyle büyüleyici bir güzelliğe sahip. Aladağlar'ın yabancı dağcıları çok çekmesinin sebebi ise doğallığını koruyabilmesi ve yapılaşmanın olmaması."

4'ÜNCÜ TRANS GEÇİŞ ÇUKUROVA
Doğa Gezginleri Spor Kulübü (ÇUGEZ) Başkanı Rıza Dinçer de Aladağlar'ın son yıllarda Türk dağcılarının da gözdesi haline geldiğini, "Sarp Kayalar ve Göller Cennetinde Trekking - Aladağlar Trans Geçişi"nin 4'üncüsünü düzenlediklerini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aladağlar'ın keşfi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN