Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belgeler doğru iddialar yanlış

Giriş Tarihi: 16.7.2014

Gazeteci Taner Talaş'ın Vali Coş hakkındaki iddialarının asılsız olduğunu belirten avukat Emre Gelibolu, "Yasa dışı denilen belgeler mahkeme kararıyla alındı" dedi

Adana eski Valisi Hüseyin Avni Coş hakkında yerel Adana Medya Gazetesi'nde çıkan "Yasadışı telefon kayıtları Vali Coş'un elinde" başlıklı haberin asılsız olduğunu öne süren Avukat V. Emre Gelibolu, "Haberde iddia edildiği gibi telefon kaydı denilen diyaloglar dinlemeyle elde edilmiş ses kaydı değil, Taner Talaş'ın sevgilisi Ö.B. isimli kadınla yaptığı Whatsapp yazışmalarıdır. Üstelik bu, mahkeme kararı ile elde edilmiştir. Yazışmaların içeriği Taner Talaş'ın yargılandığı ve para cezası aldığı Eylül 2013'te görülen davanın hakimi tarafından da kendisine sorulmuştur" dedi. Gelibolu, gazeteci Talaş hakkında bir milyon liralık manevi tazminat davası açacaklarını da söyledi.

HAKARET DOLU MEKTUP

Gazeteci Taner Talaş ile şu anda Sakarya Valisi olarak görev yapan Adana eski Valisi Hüseyin Avni Coş'un karşı karşıya gelmesi, 22 Ocak 2013 tarihinde Tarsus Postanesi'nden bütün illerin valileri ve TBMM'deki milletvekillerine Vali Coş hakkında hakaretlerle dolu bir mektup gönderilmesiyle başladı. Vali Coş'un 'faili meçhul' olarak suç duyurusunda bulunmasının ardından savcılık inceleme başlatırken, Valiliğe bir ihbar maili geldi. Mailde, mektubu Taner Talaş ile sevgilisi Ö.B. ve onun kardeşi N.B.'nin göndermiş olabileceği iddiası yer aldı. Bunun üzerine savcılık, 9'uncu Sulh Ceza Mahkemesi'nden 22.2.2013 tarih ve 2013/401 no ile arama ve el koyma kararı aldı. Taner Talaş ile Ö.B. ve erkek kardeşi N.B.'nin ikametlerinde yapılan aramalarda bilgisayarlarına, cep telefonlarına ve sim kartlarına el kondu. Ö.B.'nin telefonunda, Taner Talaş'la whatsapp programıyla yaptığı yazışmalar bulundu.

MAHKEME TALAŞ'I MAHKUM ETTİ

Soruşturmada ayrıca, Taner Talaş ve N.B.'nin, mektubun postaya verildiği saatlerde Tarsus'ta bulunduğu, cep telefonu sinyal kayıtlarından (HTS) anlaşıldı. Bazı mektuplarda da parmak izleri bulundu. Öte yandan postanedeki görevli, N.B.'nin kendisine mektupları postaya verilmek üzere getirdiğini doğruladı. Taner Talaş'ın ise bu sırada dışarıda otomobilde beklediği ortaya çıktı. Watsap yazışmaları, parmak izi sonuçları, HTS kayıtları ve postane görevlisinin ifadelerinin dikkate alındığı yargılama, 2013 yılında 6'ncı Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Taner Talaş ve N.B. yargılama sonunda 29 Kasım 2013'te, Vali Hüseyin Avni Coş ile A.B.B. ve M.Z.K.'ye hakaretten toplam 11 bin 660'ar lira adli para cezası ödemeye mahkum edildi. Ceza ertelenmezken, Coş'un avukatı V. Emre Gelibolu 'cezanın artırılması ve iftiradan da cezalandırılmaları' talebiyle temyize gitti.

MANŞETE TAŞIDI

Avukat V. Emre Gelibolu ayrıca, Whatsapp kayıtlarında Taner Talaş ve Ö.B.'nin Vali Coş hakkında sarf ettikleri hakaret ifadeleri için 8 Mayıs 2014'te savcılığa başvurdu. Dilekçede, daha önceki dava için mahkeme kararıyla Ö.B.'nin telefonundan elde edilen, duruşmada hakimin gündeme getirip içeriğiyle ilgili sorular sorduğu Whatsapp kayıtlarına yer verildi. Geçtiğimiz günlerde Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne ifade için çağrılan Taner Talaş'ın, imtiyaz sahibi olduğu Adana Medya gazetesinin 7 Temmuz 2014 tarihli sayısının manşetinde, "Vali Coş, söz konusu şikayet dilekçesi ekinde, yasadışı olarak ele geçirildiği anlaşılan Taner Talaş'a ait telefon kayıtlarını delil diyerek savcılık dilekçesine ekledi" denildi. Haberde, kayıtlar için 'hiçbir resmi belgede yer almayan', Talaş'ın köşe yazısında da 'kendi eliyle yasadışı yollardan elde ettiği telefon kayıtlarını şikayet dilekçesine ekleyerek…' ifadeleri kullanıldı.

1 MİLYONLUK DAVA YOLDA

Vali Coş'un avukatı V. Emre Gelibolu ise SABAH Güney'e yaptığı açıklamada, Taner Talaş'ın gazetesinde haber olarak yer verilen ve kendi köşesine de taşıdığı iddiaların baştan aşağı yanlış ve tutarsız olduğunu söyledi. Kayıtların 9'ncu Sulh Ceza Mahkemesi kararıyla elde edildiğini, Talaş'ın değil sevgilisi Ö.B.'nin telefonundan alındığını vurgulayan Avukat Gelibolu, "Talaş, tüm bunları bilmiyormuş ve sanki kayıtlarla ilk kez karşılaşıyormuş gibi yazıyor. Oysa, para cezası aldığı davada bu kayıtlar dosyada vardı. Mahkemede de hakim burada yazılanlarla ilgili sorular sordu. Kendisi de yanıt verdi. Yani hem kayıtların yasal olduğunu hem de içeriğini aylar öncesinden biliyordu. Zaten gazetede kayıtların en altındaki bölüm yayınlanmış ve burada dosya numarası yazıyor. Yasa dışı elde edilen bir belgeye dosya numarası verilir mi?" diye sordu. Gelibolu, Talaş ve sevgilisinin erkek kardeşi N.B. hakkında, para cezası aldıkları mahkeme kararının kesinleşmesinin ardından 'iftira' nedeniyle 1 milyon lira tutarında manevi tazminat davası da açacaklarını belirtti.

WHATSAPP'TAN BÖLÜMLER
• Ö.B.'nin telefonunda bulunan whatsapp kayıtlarında, Vali Coş'a hakaret içeren ifadelere rastlandı. Kayıtlarda o bölümler şöyle:
• 22.02.2013 günü yapılan görüşme:
• 14:16: Taner Talaş: Ö. Bu vali o.ç.
• 14:16: Ö.: Evet. Nolmuş
• 14.17: Taner Talaş: Savcıya demiş ki Ö. Taner'in sevgilisi, Taner bana kötülük düşünüyor, onu da kullanabilir demiş. Olur ya savcı sana da başvurabilir. Sen zaten söylersin kesinlikle bana böyle bir konudan bahsetmedi diye. Ayrıca 5 aydır kendisini 5 defa görmedim. Şu ismi not et. Benim avukatım. Bir ifadeye çağrılma olursa ben olmazsam onu ara.
• 14:20: Ö.: Tamam ver.
• 14:20: 0506995…. Yusuf Özer. Olmaz da bir ihtimal. Kesinlikle o olmadan ifade verme.
• 14.21: Ö.: Tamam ver
• 14.22: Taner Talaş: Sana derse Taner Talaş valiye alakalı sunu bunu yapalım dedi mi falan. Yok dersin. İşyerindeyim dersin.
• 14:22: Ö.: Herhalde, manyak mısın, der miyim hiç.
• …
• 14:24: Ö.: İlişkimizle ilgili bir şey sorarsa ne diyeyim.
• ….
• 14:26: Taner Talaş: İlişki soramaz. Sorsa hayır dersin kayıtlara öyle girsin.
• 14:27: Ö.: Tamam Taner dediklerini yaparım
• 14:27: Ö.: Da bu t.. vali beni nerden biliyor • 14:28: Taner Talaş: Telefon detaylarına bakmış çözmüş.
• ….
• 14:38: Taner Talaş: Şu an o…ç… yakınımda, telefon detayların da kim varsa şikayet ediyor, birlikte beni karalama kampanyasına koyuyorlar diye.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belgeler doğru iddialar yanlış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN